Zajímavosti a webcamery

Egypt - Hieroglyfy

1. listopadu 2008 v 15:30 | verunnka

Padající hvězda

1. listopadu 2008 v 15:27 | verunnka
Každý z nás jednou či více krát viděl padat hvězdu a snad si něco přál. K padající hvězdě čili kometě nebo zastarale vlasatici se váže mnoho pověr a rituálů. Mnoho lidí věří , že když padá hvězda zemřel člověk a stopa hvězdy představuje pouť duše do nebe. Pokud uvidíte padat hvězdu neukazujte na ni, mohli byste ublížit duši na cestě vzhůru nebo andělům, které ji provázejí.

pravnostiky na listopad

31. října 2008 v 12:23 | verunnka
 • Na svatého Ondřeje hoď dřívko na vodu: Přeplyne-li, bude mokrý rok; zůstane-li na povrchu tiše, bude suchý rok.
 • Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí.
 • Jak je teplo o Augustinu, tak bude studeno na Kateřinu.
 • Sníh na svatého Ondřeje, vzešlému žitu mnoho nepřeje.

co je to psychosomatika

29. října 2008 v 12:42 | verunnka
Psychosomatika představuje nejen módní, ale především velmi užitečný obor, který zdůrazňuje souvislosti mezi tělem a duší člověka a který si všímá psychického vlivu na etiologii řady somatických onemocnění. Jisté je, že je žádoucí, aby se psychosomatické učení stalo integrální součástí "celé" medicíny, která v současnosti aspiruje na dočasně přehlížený, ale nezbytný, celostní pohled na člověka ve zdraví i v nemoci

Tuning vozu Škoda 1203

28. října 2008 v 17:44 | verunnka
Podívejte se co lze udělat z obyčejné staré dodávky...
Opravdu to ztojí za shlédnutí!!! :-))

Něco málo z historie pivovaru

28. října 2008 v 16:03 | verunnka

Histortie piva

28. října 2008 v 14:51 | verunnka
Tak si zase přečtěte něco o pivu. Tentokráte vám sem dávám kompletní historii tohoto oblíbeného nápoje...

Halooween

22. října 2008 v 9:54 | verunnka
Halooween -jako svátek-je velmi starý .Jeho historie sahá až ke Keltům .Tehdy se rok dělil na dvě období-období hojnosti a období zimy a hladu.Začátkem listopadu se Keltům zásoby úžili a nastávala pro ně špatná doba.Proto lidé první listopadoví den uctívali Boha Mrtvých -Anwinna .Lidé věřili ,že této noci se zjevují duše mrtvích a tak jim svítili na cestu lucernamivyrobených z dýní.Duchové se vracelidomů ,aby za pomoci svých příbuzných překročili hranici Země mrtvích .Živí se převlékali do starých cárů a pomalovávali si obličeje,aby do nich nevstoupili zlí duchové.Této noci se říkalo Samhain.V roce 43 po Kristu okupovala keltská území římská vojska.Čsem se tyto národy a zvyky začali prolínat a tak se Samhain začal slavit i o žních.K lucernám a ohňům přibylo ovoce a obilí.Během 500 let se k moci dostala katolická církev .Papež Bonifác IV. chtěl zamezit slavení pohanských svátků a tak se zrodil nový svátek - Svátek Všech svatých ( U nás 1.listopadu.) Avšak mnozzí lidé slavili oba svátky dohromady.V 16. století byl tedy na světě nový svátek -"All Hallow´´Day ( Eve)" čili Den Všech blahoslavných.Předvěčer tohoto svátku ( 31.10.) se jmenoval All Hallows´ Evening , ve vesnickém slangu jednoduše Halloween .Ve 20.století byly oficiálně poleveny městské oslavy.V dnešní době si lidé v Americe zdobí dům,vyrábějí dýňové svítilny a pečou koláče.Děti se převlečou za strašidla a chodí od domu k domu .U nás v České republice svátek moc nezdomácněl ,ale dýně vyrábíme rádi.

magický význam dnů

22. října 2008 v 9:45 | verunnka
Pondělí - Tento den bys měla naslouchat svému vnitřnímu hlasu.

Úterý - Perfektní den pro řešení konfliktů.

Středa - Den komunikace.

Čtvrtek - Vynikající den pro řešení problémů s penězi.

Pátek - Báječný den pro přátelství, lásku a vášeň.

Sobota - Dobrý den pro odvrácení zlých sil.

Neděle - Tento den symbolizuje rodinu a úspěch.

Koně - oběti lídí

21. října 2008 v 10:56 | verunnka
Kůň je velmi inteligentní, přátelské a citlivé zvíře. Přesto byl po staletí jedním z nejubožejších otroků člověka. Milióny koní umíraly ve válkách, byly zneužívány pro práci, sport a zábavu lidí. Ve starověkém Řecku bylo úmyslné štvaní zvířat proti sobě, dostihy a nejrůznější formy zápasů zvířat s gladiátory vítaným zdrojem zábavy. Už tři tisíce let se tedy lidstvo upevňuje v názoru, že zvířata tu jsou nejen k tomu, aby nám zajišťovala obživu, ale také proto, aby nás bavila.
Dostihový sport se stal jednou z nejhorších forem vykořisťování zvířat. Využívání zvířat ve sportu má v dnešní době mnoho zastánců. Na člověka pěstující dostihový sport se často pohlíží jako na milovníka zvířat. Bookmakeři bohatnou z příjmů sázek na zápasech a dostizích. Ve sportu jsou koně zneužíváni především pro dostihy, parkur a klusácké závody. V některých zemích jsou zápasy a sporty se zvířaty považovány za kulturní tradici. Na podobnou národní pýchu zemřely v Čechách desítky koní - staly se obětmi dostihu Velká Pardubická.

Trutnovský drak - povídaní a fotka

19. října 2008 v 14:51 | verunnka


Pod východním okrajem Krkonoš, na dávném pomezí českého a německého živlu, leží město Trutnov, založené před rokem 1260 pod jménem Úpa. Symbol draka z jeho znaku zdobí v nejrůznějších provedeních mnohá místa ve městě. Například v průčelí radnice na náměstí, v horní části budovy školy a na poště. Nejstarší znak je umístěn v zádveří nynější hradní vinárny. Nejvýznamnějším zpodobením je však bezesporu skalní drak ze staré kašny, díla kameníka Maye, která od roku 1792 celých sto let stála na trutnovském náměstí. V roce 1903 byla přenesena do městského parku, kde se v blízkosti vchodu nalézá dodnes. Městský znak se objevuje poprvé na pečeti z 15. století, už v tomtéž uspořádání, jak ho známe dnes. Není známo, kdy byl městu udělen, ale ve všech jeho pozdějších podobách je na něm zobrazen drak. Je známo, že se tento motiv objevuje i na mladších pečetích: pečeť s latinským opisem:

Významy jmen ( ženských )

19. října 2008 v 12:36 | verunnka
Adéla - veselá, milá, špatná kamarádka
Adriana - uštěpačná, zlomyslná, dobrá kámoška
Agáta - málomluvná, nejistá, uzavřená
Albína - bystrá, otevřená, vlídná
Alena - vychytralá, málomluvná, křehká
Alice - kamrádská, nezkazí radost, otevřená
Alžběta - dobrotivá, uzavřená, vtipná
Amálie - sebejistá, agresivní, kolektivní
Anděla - družná, smyslná, nejistá
Andrea - chytrá, zdrženlivá, využívaná
Aneta - uštěpačná, zlomyslná, dobrá kámoška
Anežka - ustaraná, vlídná, předvádivá
Anna - dobrotivá, hodná, hodně vnímavá

Erby měst

17. října 2008 v 18:57 | verunnka
BenešovBlanskoBoskoviceBřeclavBrnoBruntálČeská LípaČeské Budějovice

Slunce-zajímavosti

15. října 2008 v 11:13 | verunnka
První zajímavosti se budou týkat našeho Slunce.....
1.Slunce je asi 150 milionů km od Země.
2.Slunce je přibližně staré 4,6 miliard let.
3.Slunce bude svítit ještě asi 7 miliard let.
4.Slunce dává Zemi světlo a teplo.
5.Poloměr:696 000 km (109 poloměrů Země)
6.Teplota fotosféry je asi 5500°C.
7.Mnoho změn na Slunci je spojeno s jeho magnetickým polem.
8.Centrální teplota je 15 milionů °C.
9.Složení:70% vodík
28% helium
2% směs ostatních prvků
10.Plyny z koróny proudí do prostoru jako sluneční vítr,který vane rychlostí až 800 km / h.

Aljaška- historie

15. října 2008 v 10:52 | verunnka
Název Aljaška byl převzat z Aleutského slova "Alyeska", znamenajícího "Velká země". Prvními obyvateli Aljašky byli zřejmě lidé z doby ledové. Ti se stěhovali ze Sibiře směrem na východ a na Aljašku vstoupili přes pevninský most, který v prehistorických dobách spojoval Asii a Severní Ameriku (asi před 30 - 40 000 lety). Poté byl v době meziledové zalit mořem a oba kontinenty byly odděleny dnešním Beringovým průlivem.

Čínský horoskop úvod

9. října 2008 v 10:00 | verunnka
Původ čínského horoskopu:

Ačkoli je i pro čínský horoskop směrodatné datum narození, je jeho zpracování a další postup zcela odlišný. Obsahuje dvanáct znamení (stejně jako v tradičním horoskopu), o jejichž původu hovoří prameny takto: "Moudrý Buddha uspořádal velkou hostinu, na kterou pozval všechny zástupce zvířecího světa, aby zdůraznil jednotu a rovnost všech bytostí. Jako první se na hostině objevil potkan, za ním buvol, tygr až přišli všichni pozvaní. Po pozření slavnostní krmě, se Buddha rozhodl všechna zvířata po zásluze odměnit. Dlouho si hostitel lámal hlavu, jak hodovníky obdarovat. Nakonec se rozhodl každému hostu svěřit vládu nad jedním rokem."
Jednotlivým rokům narození odpovídají tato zvířata:

Zajímavosti o Turecku

8. října 2008 v 9:05 | verunnka
Oficiální název: Turecká republika
Mezinárodní označení: TR
Státní zřízení: republika
Nejvyšší představitel: prezident
Správní členění: 76 provincií
Hlavní město: Ankara
Rozloha: 774 815 km2
Poèet obyvatel: 65 mil., z toho 92% Turků
Úřední jazyk: turečtina
Měna: turecká lira; 1 TL = 100 kurusů
HDP na osobu: 2830 USD
Turecko se rozkládá mezi 36. až 42. stupněm severní šířky a 26. až 45. stupněm východní délky na celkové ploše 814, 578 km2. Naprostá většina území patří asijské části země (790, 200 km2), zatímco v Evropě leží pouze něco přes 3%. Obě části jsou odděleny Marmarským mořem a průlivy Bospor (Bogazici) a Dardanely (Çanakkale). Na této ploše žije asi 65 milionů obyvatel, což z Turecka činí sedmnáctou nejlidnatější zemi na světě. Z nich je drtivá většina Turků, jedinou početnější menšinu tvoří Kurdové (přes 6%). Turecko má

Kuks - historie a fotky

7. října 2008 v 10:02 | verunnka
Vznik a historie Kuksu
Navštíví-li dnes turista Kuks, těžko si dokáže představit, jak to zde vypadalo před 250 lety. Špitální budovy s kostelem Nejsvětější Trojice na pravém břehu Labe jsou jen zlomkem velkolepého architektonického komplexu, který vznikl na počátku 18. století za hraběte Františka Antonína Šporka. Během dvaceti lety vyrostly lázně, zámek, špitál, závodiště, řada domů pro hosty, divadlo, hostince, "dům filozofů", hospodářské budovy, stavení pro služebnictvo a mnoho dalšího. Všechny stavby byly podřízeny jednotnému uměleckému hledisku, dbajícímu na přísnou symetričnost, uměřenost a vyváženost hmot. Nad ostatní vynikaly dvě dominanty, stojící proti sobě na každém břehu. Na levém dvoupatrová zámecká budova a na pravém špitál se špitálním kostelem a hraběcí hrobkou. Údolí mezi nimi bylo přeměněno rozsáhlý park s bohatou sochařskou výzdobou. Jednotlivé sochy, sousoší, fontány, ozdobné sloupy, reliéfy, to vše vytvořilo celek nevídané působivosti, okázalé reprezentace, ale také vytříbeného výtvarného citu, uměleckého nadání a mistrovství. Kdo byl původcem celé této krásy a proč vznikla právě zde, na dosti odlehlém místě? V roce 1662 koupil toto panství generál rakouské jízdy Jan Špork a po něm je zdědil jeho syn František Antonín. Kuks byl v té době jen nevelkou osadou, kde panstvo nesídlilo. Byl však v blízkém okolí známý svými prameny, které prý léčily mnohé nemoci a neduhy. Hrabě Špork, muž na svou dobu velmi vzdělaný a osvícený, poslal roku 1695 vzorky pramenů na pražskou univerzitu se žádostí o jejich rozbor. Když následujícího roku dostal příznivou analýzu, rozhodl se, že v Kuksu vybuduje lázně, které významem a vybavením měly předčit i Karlovy Vary.

Základní informace o Irsku

6. října 2008 v 13:52 | verunnka
měna:irská libra = 100 pencí
rozloha:70,282 km2
správní rozdělení:4 provincie
hlavní město:Dublin
zeměpisná délka5 1/2 a 10 1/2 západní délky
zeměpisná šířka5 1/2 a 551/2 severní šířky
celková rozloha ostrova84 421 km2
Irsko70 282 km2
Severní Irsko14 139 km2
maximální vzdálenost S-J486 km
maximální vzdálenost V-Z275 km
délka pobřeží3 172 km
nejvyšší horaCarrantuohill1 041 m
nejdelší řekaShannon340 km
největší jezeroLought Neag396 km2
nejvyšší vodopádPowerscourt122 m
počet obyvatel3,6 mil
HNP na obyvatele11 450 irských liber

Deset zajímavostí o snech

1. října 2008 v 11:02 | verunnka

Celých 12 % lidí má sny pouze v odstínech šedi.

Celých 12 % lidí má sny pouze v odstínech šedi.
Nepamatujete si, co se vám v noci zdálo? Věřte, že je to tak lepší.
1. I slepí lidé mají sny
Lidé, kteří oslepli krátce po narození, vidí ve svých snech těch pár obrazů, které stihli spatřit (pokud měli smůlu na doktora, nezávidíme jim). Lidé, kteří se slepí narodili, nevidí žádné obrazy, ale jejich sny jsou dostatečně pestré a zahrnují v sobě ostatní smysly - zvuky, pachy, dotyky a emoce. Asi jako když v Tesku vypadne elektřina.

Meduňka: dobrá na nervy a deprese

1. října 2008 v 9:53 | verunnka
Meduňka: dobrá na nervy a deprese! Meduňka lékařská vám nenavodí pocit dobré nálady (to musíte vyzkoušet jinou rostlinu), ale má výrazný, staletími ověřený zklidňující účinek. A nejen to!

Když čaj –, tak nejlépe bílý

1. října 2008 v 9:48 | verunnka

Je všeobecně známo, že strava výrazně ovlivňuje riziko vzniku celé řady chorob, včetně rakoviny. Oproti tomu v řadě druhů zeleniny a ovoce se vyskytují látky, které proti těmto nemocem chrání. Do této skupiny patři i čaje. S různou intenzitou se projevují jak černý, tak zelený a bílý.

Jídlo, které léčí

1. října 2008 v 9:19 | verunnka
Vyvážená strava pomáhá nejen zbavit se přebytečných kil, ale také se stará o dobře fungující tělo plné energie, zdraví a krásy. Pěkné tělo nezískáte hladověním či umělou stravou v podobě chemických koktejlů. Tou správnou cestou je pestrý jídelníček, při kterém nehladovíte a neztrácíte elán.
Jídlo představuje pohonnou látku pro tělo, čím kvalitnější, tím lépe funguje. Potraviny však nedodávají jen životně nutnou energii, ale starají se také o celkový stav organismu. Každý samozřejmě ví, že jsou pochoutky, které sice chutnají, ale dobrou službu neprokazují. Ale zdravá strava, to nejsou jsou kořínky a klíčky. Jak ve všem, i v jídle platí pravidlo zlaté střední cesty.

Kdo byla Čachtická paní - Bathory

30. září 2008 v 11:32 | verunnka
Alžběta Báthoryová, legendární Čachtická paní, něžná a bezmocná, anděl a oběť. Světice, léčitelka, zachránkyně mnoha životů.
Dnes vám přinášíme pohled z druhé strany. Pohled na Alžbětu jako živitelku tisíců poddaných, opatrovnici sirotků, ochránkyni nebohých a potřebných. Pokornou protestantku a oddanou služebnici Boží. Pro svou krásu a nedozírné bohatství byla nařčena

Fotky z filmu Bathory

30. září 2008 v 11:30 | verunnka

Kdo byl dřív samec nebo samice ?

29. září 2008 v 11:33 | verunnka

Co bylo dřív? Samec nebo samice?

http://21stoleti.cz/fotky/1210070573.jpg
Aleš Crha (06. 05. 2008)
Nervová tkáň mozku obou pohlaví se liší!
Pokusy na mouchách dokázaly, že nervová tkáň mozku samců a samic má odlišné funkce. Přesto si je v mnohém podobná. K tomuto výsledku přišli Dylan Clyne z Yale Univerzity v USA spolu s Gerem Miesenböckem z britské univerzity v Oxfordu. Výzkumníci očekávali, že nervový systém obou pohlaví bude různý, což se jim nakonec potvrdilo. Ochota hmyzu ke kopulaci stoupla, když jim vědci oddělili hlavu. Přerušili tak signál, který původně putoval z hlavy, aby samce vedl k nečinnosti v nepřítomnosti partnerky. Tento drastický zásah není tak nepřirozený, jak to zprvu vypadá. Má praktické uplatnění. Například samičky kudlanky nábožné někdy ukousnou pářícímu se druhovi hlavu. Jeho torzo těla se páří s daleko větší vášní. K samčímu chování můžeme donutit i bezhlavé samičky. Vytváří "klučičí" formu proteinu, které několik sekund řídí zbytek těla.

Pranostiky na říjen

23. září 2008 v 10:15 | verunnka

Pranostiky pro říjen

Když Měsíc v pěkném a jasném čase se obnovuje, tedy jesť k doufání pěkné vinobraní. Čistý nový Měsíc v říjnu slibuje pěknou vinnou žeň. Září víno vaří, a co nedovaří, říjen dopeče. Září víno vaří, říjen mačká hrozen. Září víno vaří, říjen víno pijem. Teplé září - říjen se mračí. Po teplém září zle se říjen tváří. Touží-li září po roce, bude v říjnu bláta po ose. Čím déle vlaštovky u nás v říjnu prodlévají, tím déle pěkné a jasné dny potrvají.

Zajímavosti o vesmíru

22. září 2008 v 10:15 | verunnka

Je vesmír opravdu plný vody?

Život je naprosto závislý na vodě, a proto vědci hledají přítomnosti této vzácné tekutiny i v okolním vesmíru.

Nejčastěji se hovoří o jejím výskytu na Marsu, ale astronomové a planetologové v poslední době nacházejí důkazy o její existenci i na dalších planetách a měsících Sluneční soustavy, dokonce i na Slunci samotném. Voda se rovněž objevuje ve vzdáleném vesmíru. Protentokrát ale zůstaňme "jen" uvnitř našeho planetárního systému.

Morseova abeceda

8. září 2008 v 8:14 | verunnka
A .-
B -...
C -.-.
D -..
E .
F ..-.
G --.

Co je to babí léto

3. září 2008 v 10:04 | verunnka

Babí léto

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Babí léto v Německu.
.
Babí léto (neboli ekologické roční období označované jako Pozdní léto), je označení déletrvajícího suchého, slunečného, teplého a málo větrného počasí na konci léta či začátku podzimu; tento podnebný jev nastává na evropském kontinentu.

Význam barev

2. září 2008 v 9:14 | verunnka

BARVY A JEJICH VÝZNAM

Jeden z nejuvědomovanějších a vždy přístupných zdrjů energie k nám přichází prostřednictvím barev.
Když vstřebáváme energie určité barvy, posilují nás a obdařují určitou vlastností, kterou právě potřebujeme.
Žlutá nám například dodává jasné zacílení a soustředění nezbytné k dokončení nějakého projektu.
Barevná magie a léčení mají dlouhou historii.
Babyloňané nazývali léčivé síly světla medicínou bohů.
Léčivé barvy, především ty, které se objevují na krystalech, se používaly ve starém Egyptě, celá tisíciletí v Číně a také v ajurvédské medicíně v Indii.

Pranostiky září

28. srpna 2008 v 10:19 | verunnka

Pranostiky pro září


Co srpen nedovařil, září nedosmaží.
Začátek tohoto měsíce přináší lidem i hovadu zlé páry a mlhy.
V září mnoho požárů bývá, proto se obloha rdívá.
Teplé září - dobře se ovoci i vínu daří.
Na dešti v září rolníků moc záleží.
Zářijový déšť polím potrava, zářijové spršky pro víno otrava.
Zářijová slota - hrstka deště, fůra bláta.
Po hojných deštích v září osení zimní se podaří.
Bouřky v druhé polovině září přinášejí mnoho větrů.
Ozve-li se v září hrom, bude v zimě zavát každý strom.
Bouřka v září - sníh v prosinci.

Bělozubka nejmenší-nejmenší savec

21. srpna 2008 v 9:10 | verunnka
Nejmenší savec na světěje bělozubka nejmenší (Suncus etruscus). Rozhodně je nejmenším z evropských savců. Bez ocasu měří (3,35) 3,6-5,18 (5,3) cm. Ocas je dlouhý 2,4-2,9 cm. Celková průměrná délka (s ocáskem) tohoto hmyzožravce je asi 6,5 cm. Bělozubka nejmenší je rovněž i nejlehčím savcem světa Její hmotnost se pohybuje od (1,2) 1,42 do 2,55 (2,7) g. Vyskytuje se okolo Středozemního moře, v Asii je rozšířena až po Čínu a Thajsko. Ojedinělé nálezy pocházejí z Afriky, kde se vyskytuje směrem k jihu až po kapsko. Díky své velikosti (nebo spíše malinkosti) je bělozubka nejmenší schopna procházet chodbičkami velkých druhů žížal. Přestože se živí především malými druhy žížal a různým hmyzem je nepravděpodobné, že by mohla ulovit velkou žížalu (delší než 8 cm), stejně jako v zajetí nebyla schopna ulovit kudlanku nábožnou V zajetí je bělozubka běžně krmena larvami potemníků a cvrčky.
Vzhledem je podobná myši.

nej hory a sopky Evropy

18. srpna 2008 v 10:27 | verunnka
Nejvyšší hory:
 1. Mont Blanc (Francie) 4807m
 2. Monte Rosa- Dufourspitze (Švýcarsko- Itálie) 4634m
 3. Dom (Švýcarsko) 4545m
 4. Weisshorn (Švýcarsko) 4506m
 5. Matterhorn- Monte Cervino (Švýcarsko- Itálie) 4478m
 6. Dent Blanche (Švýcarsko) 4357m
 7. Finsteraahorn (Švýcarsko) 4274m
 8. Aletschorn (Švýcarsko) 4195m
 9. Jungfrau (Švýcarsko) 4158m
 10. Barre des Ecrins- Les Ecrios (Francie) 4102m
 • všechny tyto hory leží v Alpách
  nejznámější činné sopky Evropy:
  • Etna (Sicílie; Itálie) 3340m
  • Beerenberg (ov. Jan Mayen; Norsko) 2277m
  • Hvannadalshnúkur (Öraefajökul; Island) 2119m
  • Askja (Island) 1510m
  • Hekla (Island) 1491m
  • Vesuv (Campania; Itálie) 1279m
  • Stromboli (Stromboli, Liparské o.; Itálie) 926m
  • Laki (Island) 818m
  • Thira- Santorin (ov. Thira; Řecko) 566m
  • Surtsey (ov. Surtsey; Island) 240m

Kuriozity

14. srpna 2008 v 9:23 | verunnka
Dlouhatánské vlasy - Za celý život nám naroste (a tedy i vypadá) kolem 1000 kilomerů vlasů. To je např. vzdálenost z Prahy do Paříže!
Tuny kůže - Za celý život se z nás oloupe a odpadá zhruba 380 kilo kůže!
370 metrů nehtů - Za život člověku průměrně naroste zhruba 370 metrů nehtů.

Velikonoční ostrov

13. srpna 2008 v 10:41 | verunnka
Velikonoční ostrov (11. - 16. století, Tichý oceán)
Mlčky a záhadně hledí sochy přes Tichý oceán.
Velikonoční ostrov leží 3220 kilometrů jihozápadně od Galapážských ostrovů a 3600 kilometrů západně od Valparaiso v Chile, země, která Velikonoční ostrov v roce 1888 anektovala. Z Chile je možno na ostrov doletět.
Předpokládá se, že válka mezi dlouhouchými a krátkouchými vedla k tomu, že už nevznikaly žádné sochy.

Hurikán- zajímavosti

4. srpna 2008 v 9:47 | verunnka
Zajímavosti o hurikánech
Hurikán se skládá vždy z oka, kde je nejnižší tlak a kde je úplný klid, ze stěny oka, což je část ohraničující oko a kde jsou ty nejrychlejší a nejnebezpečnější větry, a nakonec skupiny bouří, jež se otáčejí okolo oka a tvoří hurikán. Je nutné podotknout, že hurikány nejsou vždy stálého a pravidelného tvaru, mnohdy bývají spíše roztáhlé a neuspořádané. Přesto mají vždy jen jedno oko, okolo kterého se otáčejí. Myslíte si, že nás hurikány nemohou ovlivnit? Mýlíte se. Některé hurikány tvořící se v tropických oblastech se stáčejí více na sever, kde ztrácejí svou ničivost a kde se mění na obyčejné tlakové níže. Takováto tlaková níže ovlivňuje cirkulaci nad Evropou. Podle amerických meteorologů počet hurikánů každým rokem roste, takže se v budoucnu můžeme těšit na proměnlivější počasí. Pravá strana hurikánu je mnohem ničivější než levá, protože je takzvaně "po směru" větru. Pohyb hurikánu je zaznamenáván pomocí satelitu a také s nasazením "lovců hurikánů", což jsou piloti v letadle se speciálním meteorologickým vybavením, díky němuž zaznamenávají například tlak nebo hodnoty deště uvnitř hurikánu.

nejmenší ryba-obratlovec ve světě

31. července 2008 v 10:44 | verunnka

V bažinách indonéského ostrova Sumatra byla objevena dosud nejmenší známá ryba. Zároveň se jedná také o nejmenšího obratlovce.
Biologové z britské Royal Society ohlásili nález nového druhu Paedocypris progenetica. Tato nejmenší dosud známá ryba měří pouhých 7,9 milimetrů.
Miniaturní žije v opravdu extrémních podmínkách v jezírkách kyselé vody uprostřed tropických lesů, kde je nedostatek potravy. Paedocypris si vystačí ale s planktonem ze dna jezírek.
Díky své miniaturní velikosti může ryba přežívat i období extrémního sucha v posledních loužích bažin. Ohrožuje ji ale člověk. Kácení tropických pralesů a vysušování bažin kvůli vysazování technických plodin bere nejmenší rybě poslední zbytky přirozeného životního prostředí, a tak jí hrozí vyhynutí.

zajímavosti o kočkách

30. července 2008 v 10:13 | verunnka
V porovnání s lidmi je vnímání chuti u koček méně dokonalé. Zatímco lidé mají 9 tisíc chuťových pohárků, kočky pouze 473. Jejich nedostatek ale nahrazují dokonalým čichem.

zajímavosti ze světa zvířat a lidí

30. července 2008 v 9:34 | verunnka
 • Mají kočky pupík?TC001 - SNICKERS (GREETING CARD)
  Ano, těsně pod hrudním košem, stejně jako lidé. Na rozdíl od lidí ale není kulatý, připomíná spíš jizvu. To proto, že tam je i zbytek pupeční šňůry, kterou kočka těsně po porodu překousne.
 • Proč se nám ve výšce motá hlava?
  Jsme zvyklí vidět zem okolo našich nohou. Když vylezeme na rozhlednu, mozek je zmatený a snaží se zemi přiblížit tak, jak je zvyklý. To může působit motání hlavy a u některých lidí i paniku.

Jak vznikaji tornáda

14. července 2008 v 11:23 | verunnka
Tornáda jsou nejbouřlivější meteorologické oblasti, jaké naše planeta zná. Při tornádu dosahuje vítr rychlosti až 500 km/h. Jak tornádo vzniká? Formuje se v oblasti, kde se setkává více proudění větru přicházejících z odlišných směrů. Může se tak stát nad zemí i nad mořem, v takové případě se tornádu říká tromba. Studený vzduch, který klesá z horních vrstev atmosféry, obalí teplejší stoupající vzhůru. Se vzrůstající teplotou se proudění pochopitelně zrychluje. Nakonec začne rotovat v kónickém tvaru. Proudění vyvolá samozřejmě i zvukovou kulisu, jejíž hlasitost je srovnatelná s hlukem, jaký vydává letadlo při startu. Tornádo vypadá jako obrovský mračný sloup přicházející z kumulonimbu až k zemi. Šířka tohoto sloupu většinou nepřesáhne jeden kilometr (na zemi). Tornádo je sice nejprudší, ale také jednou z nejkratších meteorologických událostí. Trvá od několika minut po pár hodin. Stejně rychle může ovšem i vzniknout, proto je téměř nepředvídatelné.

Jak by vypadal konec světa ?!

14. července 2008 v 11:14 | verunnka
Je to hrozná představa, ale pokud byste chtěli vidět jak by to asi vypadalo po pádu asteroidu, tak se podívejte na tuto studii...

Antarktida

14. července 2008 v 11:09 | verunnka
Na západní Antarktidě se odlomil ledovec větší než Praha. Odlomení nebývale velké kry od staletého Wilkinsova šelfu, které zachytily satelitní a letecké snímky, ohrožuje existenci celého útvaru. Podle některých vědců se to stalo v důsledku globálního oteplování klimatu.

antarktida ( ledovce )

14. července 2008 v 11:05 | verunnka

Význam planet podle horoskopu

11. července 2008 v 20:50 | verunnka


Poznejte význam jednotlivých planet v evropském horoskupu. Horoskop je určován postavením planet v době narození. Každá planeta v tento okamžik stojí na určitém stupni jednoho ze znamení zvěrokruhu a ovliňuje svým působením vaše znamení horoskopu.

z historie zmrzliny

10. července 2008 v 11:16 | verunnka

HISTORIE ZMRZLINY

Dějiny zmrzliny se začaly psát již ve starověkém Řecku, pod Olympem. Písemné záznamy z té doby uvádějí, že na sněhu z vrcholu, na kterém sídlili bohové, si pochutnával například řecký spisovatel Simonides z Keu, který žil v letech 556 až 468 před naším letopočtem. V těch dobách šlo o luxusní zboží, které nešlo jen tak koupit! Zámožní Řekové si posílali pro sníh a led běžce, kteří si náklad předávali jako štafetový kolík.

hrad Karlštejn

9. července 2008 v 11:03 | verunnka

Hrad Karlštejn

Hrad byl vystavěn králem Karlem IV. v letech 1348-1357 zřejmě podle původních plánů Matyáše z Arrasu. Měl sloužit nejen jako důstojné sídlo budoucího císaře, kde chtěl Karel odpočívat, rozjímat i přijímat vzácné návštěvy, ale též jako místo uschování vzácných ostatků svatých a říšských korunovačních klenotů, které byly uloženy v kapli sv. Kříže. (Původně se však s jejich umístěním na hradě nepočítalo, měl být pro ně vystavěn chrám na Novém Městě pražském). Na počátku husitských válek zde Václav IV. uschoval také české korunovační klenoty, aby se nedostaly do rukou vzbouřenců. Po jeho smrti odvezl jeho následník Zikmund Lucemburský do říše nejprve české korunovační klenoty (1421) a později také říšký poklad (1423). Svatováclavská koruna se vrátila do Čech a na hrad Karlštejn v roce 1436, kdy se Zikmund konečně ujal vlády v Čechách. Byla zde uschována až do roku 1619, kdy byla převezena na Pražský hrad a umístěna do svatováclavské kaple v chrámu sv. Víta, jež byla pro její uložení vystavěna na přání Karla IV. Dnes můžete na Karlštejně vidět její repliku. V roce 1422 hrad marně dobývali husité spolu s polskými oddíly Zikmunda Korybutoviče.
Husitství ukončilo nejslavnější éru existence Karlštejna. Po smrti Václava IV. přestali čeští králové svůj hrad navštěvovat. Sídlila tu pouze posádka, která měla za úkol Karlštejn chránit. Hrad začal pozvolny pustnout.
Na přelomu 15. a 16. století bylo postaveno nové kamenné purkrabství. Pro značnou zchátralost byl hrad v letech 1587-1596 důkladně opraven podle plánů U. Aostaliho. Při této opravě byly setřeny mnohé gotické prvky a nahrazeny novými renesančními. V letech 1877-1899 byla provedena celková puristická rekonstrukce hradu podle plánů B. Schmidta a J. Mockera, která znamenala další citelný zásah do celkové autenticity hradu. Přesto zůstala zachována řada hradních interiérů. Mockerovi ovšem vděčíme za to, že se Karlštejn nestal zcela ruinou.
Již v 19. století bylo umožněno turistům, aby si hrad prohlédli. Navštívil jej také sám císař František Josef I., jak svědčí nejstarší návštěvnická kniha.

Barvy svíček podle znamení

2. července 2008 v 9:57 | verunnka
ZnameníDatumBarva
Skopec21. 3. - 19. 4.červená
Býk20. 4. - 19. 5.červenooranžová
Blíženci20. 5 . - 21. 6.oranžová
Rak22. 6. - 23. 7.žlutooranžová
Lev24. 7. - 22. 8.žlutá
Panna23. 8. - 21. 9.žlutozelená
Váhy22. 9. - 21. 10.zelená
Štír22. 10. - 20. 11.zelenomodrá
Střelec21. 11 - 20.12.modrá
Kozoroh21. 12. - 19. 1.modrofialová
Vodnář20. 1. - 18. 2.fialová
Ryby19. 2. - 20. 3.fialovočervená

Cheopsova (Chufuova) pyramida

28. června 2008 v 9:31 | verunnka

Cheopsova pyramida je největší pyramidou v Gíze i na světě. Na pohled se
sice zdá že, je větší Rachefova, ale nenechte se zmýlit, Rachefova pyramida má jen výše položené podloží. Cheopsova pyramida je vysoká 146 m a s touto výškou se stala na tři tisíce let, do roku 1889 (Dokončení Eiffelovy věž) držitelkou titulu: Nejvyšší stavba světa. Na stavbu bylo použito asi 2,5 mil. metrů krychlových kamene. Podle Herodóta na ní pracovalo milion lidí (toto číslo je nejspíše přehnané) po dobu 20 let. Dnes se vědci přikloňují k názoru (!je to vážně velmi hrubý odhad!), že tuto pyramidu stavělo 30 tisíc lidí po dobu 20 let.

Řadí se mezi Sedm divů světa. Vedle pyramidy jsou tři malé pyramidy pro Cheopsovy manželky. Za pyramidou je řada mastab (hroby vysoce postavených úředníků).

Čokoláda

21. června 2008 v 8:51 | verunnka
Na Hondurasu se před 3100 lety vařilo čokoládové pivo.
Američtí archeologové na Hondurasu objevili keramické nádoby se zbytky kakaa pocházející z období kolem roku 1100 před naším letopočtem. Počátky využití kakaových bobů pro potravinářské účely se tak posouvají o 500 let dále do historie, než se doposud předpokládalo. Středoameričtí indiáni čokoládu nekonzumovali jako cukrovinku, ale jako kvašený nápoj podobný dnešnímu pivu využívaný pro obřadní účely.
 
 

Reklama