Zajímavosti a webcamery

Míchané napoje - recept

22. května 2009 v 13:51 | verunnka
lístky máty
cukr
nakrájené dílky limetky nebo limetková šťáva
4 cl bílého rumu
perlivá voda
drcený led
Do vysoké sklenice dáme lístky máty, cukr, dílky limetky nebo její šťávu. Vše se rozdrtí. Sklenice se doplní drceným ledem a vše se zalije 4 cl bílého rumu a perlivou vodou.
Doba přípravy: 5 minutFrantišek Straka - životopis

22. května 2009 v 13:45 | verunnka

František Straka

Povolání: Fotbalový trenér
Věk: 51
Datum narození: 21. 05. 1958
Místo narození: České Budějovice, Československo

korálové útesy

13. května 2009 v 11:54 | verunnka

Ze 109 zemí, na jejichž území se nacházejí korálové útesy, hlásí 93 jejich poškození. Turistika, rybářství a obchod se suvenýry znamenají přímé ohrožení korálů. K tomu přistupují ještě znečišťování moří
, zaplavování bahnem a změny podnebí.

Korálové útesy - proč je třeba chránit korálové útesy?

Korálové útesy vznikají v teplých mořích celého světa. Jsou tvořeny převážně z odumřelých zbytků polypů korálů, malých živočichů, kteří se vyskytují na jednom místě ve velkých počtech a postupně tvoří stále rostoucí kolonie. Korálové útesy ve všech světových mořích jsou životním
prostředím zhruba půl milionu živočišných druhů, z toho pravděpodobně jedné třetiny všech druhů mořských ryb. Korálové útesy mají velký význam nejen pro mořské živočichy, ale i pro člověka. Úlovek ryb v jejich bezprostřední blízkosti dosahuje celoročně několik tun na jeden krychlový metr. Kromě toho korálové útesy chrání pobřeží před vlnobitím a erozí. Pro většinu zemí je rovněž důležitý příjem z turistiky, která se v mnoha oblastech rozvíjí právě díky nádherným podmořským světům korálových ostrovů.

jahodový recept -jahody v županu

11. května 2009 v 10:17 | verunnka
250 g velkých tuhých opraných a osušených jahod
1 vanilkový cukr
150 g moučkový cukrRecept: Jahody v županu

Těstíčko
1 vejce
1 lžíce bílého vína (aromatické, nejlépe Muškát, Irschay, nebo Tramín)
špetka soli
lžíce cukru
polohrubá mouka - v množství takovém, abychom vytvořili řidší těsto

Olej na smažení

stromy podle znamení

6. května 2009 v 10:43 | verunnka
Stromy podle znamení

22.12.-20. 1. KOZOROH Buk, Jabloň, Bříza, Jilm
21. 1.-19. 2. VODNÁŘ Borovice, Javor, Topol
20. 2.-20. 3. RYBY Lípa, Vrba, Javor, Jasan
21. 3.-20. 4. SKOPEC Dub, Akát Olše Túje
21. 4.-20. 5. BÝK Jilm, Ořešák, Topol, Túje

Barevná symbolika kamenů

1. května 2009 v 19:29 | verunnka
Bílá: Duchovní vedení, dále vedení na správné cestě, klid, soudtředit se, vidět, jak pomíjejí veškeré iluze. Např. achát, křemen
Červená: Odvaha čelit konfliktů nebo zkouškám, energie, jednání např. granát, rubín, červený jaspis, červený achát, tmavý karneol
Růžová: Léčení, upřímná láska, přátelství. Např. růžový kalcit, růžový křemen, achát
Oranžová: Změna osudu, moc, vláda nad situací. Např. karneol, hyacint
Žlutá: Moc mysli, duševní tvořivost, náhlé změny. Např. jantar, topas, citrin
Modrá: Harmonie, pochopení, cesty nebo stěhování Např. lapis lazuli, labradorit
Zelená. Manželství, vztahy, rovnováha, praktická tvořivost - rukodělná,... , plodnost, růst.Např. jadeit, malachit, amazonit

co je pandemie

29. dubna 2009 v 11:36 | verunnka
Epidemie je neobvykle vysoký výskyt infekčního onemocnění (nákazy) osob na omezeném území během definovaného časového úseku. Označuje se tak situace, kdy je výskyt určitého onemocnění výrazně vyšší než obvykle očekávaný výskyt tohoto onemocnění v závislosti na místě a čase. Termín "výrazně převyšuje" se v různých státech světa definuje různě. Lze totiž sledovat různé ukazatele:
 • úmrtnost
 • počet nových onemocnění
 • počet pracovních neschopností
 • množství prodaných léků.
Pandemie je hromadný výskyt infekčního onemocnění bez prostorového omezení. O pandemii tedy mluvíme v momentě, kdy se onemocnění rozšíří na území více států nebo i světadílů a nerespektuje omezení místem. Není omezena ani časem.
Pandemie pro svůj vznik obvykle potřebuje zcela nový typ patogenu, se kterým se organismus ještě nesetkal. Nezná ho a nemá proti němu vytvořeny žádné protilátky. Jedině tak se nemoc může rychle šířit napříč kontinenty.

pranostiky na květen

26. dubna 2009 v 12:34 | verunnka
1. květen: Květen - čas z květin pleten.
2.květen: Svatý kříž - ovcí stříž.
3.květen:

ŠvédSko - Zajímavosti

23. dubna 2009 v 20:00 | verunnka

Co si přečíst

Snad jen málokterý dnešní Evropan nevyrostl na knihách Astrid Lindgrenové. Půvabné příběhy zrzavé Pipi, dětí z Bullerbynu, malého detektiva Kala, loupežnické dcerky Ronji a dalších okouzlují dětské čtenáře už několik desetiletí. 14. listopadu 2007 uběhlo právě sto let od autorčina narození a tento den se slavil v knihovnách, školách a školkách i u nás.
Další významnou osobností švédského literárního světa je August Strindberg (1849 - 1912), který proslul svými pochmurnými psychologickými dramaty Červený pokoj, Slečna Julie apod. Zapomenout bychom neměli ani na Selmu Lagerlöfovou, která jako první žena vůbec získala v roce 1909 Nobelovu cenu za literaturu.

Co si poslechnout

Palení čarodejnic - původ a historie

22. dubna 2009 v 18:53 | verunnka

Pálení čarodějnic - původ a historie

Pálení čarodějnic patří k doposud velmi živým zvykům. Filipojakubská noc z 30.dubna na 1.května bývala jednou z magických nocí, kdy prý měly zlé síly větší moc než jindy. O půlnoci před sv. Filipem a Jakubem, kdy měly zlé síly moc škodit lidem, se daly nalézt četné poklady. Aby se hledající před silami bránil, musel mít při sobě květ z kapradí, svěcenou křídu a další předměty. Lidé věřili, že v povětří poletuje spousta čarodějnic, které se slétají na sabat. Proto se této noci říká "noc čarodějnic". Čarodějnice se před sabatem natíraly kouzelnými mastmi, s jejichž pomocí pak mohly na košťatech létat. Taková košťata prý bývala zhotovena z jasanového dřeva,

Irský vodní španěl (Irish Water Spaniel)

20. dubna 2009 v 10:21 | verunnka
Je to temperamentní pes s ostrou chůzí, je inteligentní, veselý, nadšený z každé sportovní aktivity. Ke svému pánovi je oddaný. Je to pracant, pro kterého není žádná práce těžká, miluje vodu a plavání. Má obrovskou výdrž, vynikající čich.

léčivá síla kamenů - růženín

20. dubna 2009 v 9:33 | verunnka


Léčivé kameny - RŮŽENÍN

Na první pohled upoutá už krásnou barvou, která navozuje pocity lásky, sounáležitosti a něžnosti

Přiřazení znamenín horoskopu: Býk


Růženín je symbolem lásky, krásy a uzdravování. Učí nás trpělivosti při řešení problémů, sebelásce, dává sílu odpouštět. Oživuje fantazii a tvůrčí myšlení. Odbourává strach, zlost, nelibost, pocit viny. Pomáhá přijímat nezbytnost změn. Dodává životní energii.
Pomáhá projevovat city, podporuje něžnost, mírnost, přátelskost, nesobeckost, podněcuje citlivost a vnímavost vůči ostatním i sobě samému, dává sílu k odpuštění, učí sebeúctě a sebelásce.

význam dnů

15. dubna 2009 v 10:02 | verunnka
NEDĚLE-den Slunce,vhodné pro kouzla na sílu,přátelství a tišící účinky.
PONDĚLÍ-den Měsíce,čaruje se na plodnost,city a rodinné vztahy.
ÚTERÝ-den Marsu,vhodné pro kouzla na bojovnost,vášnivé city a odvahu.
STŘEDA-den Merkuru,čaruje se navazování kontaktů,cestování a poznání.
ČTVRTEK-den Jupitera,vhodné pro kouzla na blahobyt,úspěch a dobrodružství.
PÁTEK-den Venuše,čaruje se na lásku, radost,přátelství a vztahy.
SOBOTA-den Saturna,vhodné pro kouzla na uzavirání smluv a praktičnost

Sedm divů světa

15. dubna 2009 v 9:49 | verunnka
7 DIVŮ SVĚTA
Sedm divů světa je všeobecně známý seznam unikátních starověkých staveb v oblasti Středozemního moře a na Středním východě. Jako sestavitel seznamu je tradičně (a nepřesně) uváděn řecký spisovatel Filón Byzantský žijící snad ve 2. nebo 3. století n. l. Filón napsal krátký spisek O sedmi divech světa, ve kterém sestavil seznam staveb, které považoval za zcela unikátní. Tento seznam se však od toho dnešního poněkud lišil (obsahoval babylonské hradby místo rhódského Kolosu). Navíc se část spisu nedochovala.
Ve starověku vzniklo mnoho seznamů sedmi divů tehdejšího světa (sestavili je kromě již zmíněného Filóna Byzantského např. Pausániás, Hérodotos, Hyginas a spousta dalších). Tyto seznamy se od sebe někdy i značně liší, často obsahovaly např. Babylónskou věž (zikkurat s chrámem boha Marduka), "kyklopské hradby" v Tírynthu nebo v Mykénách, římský Kapitol, athénskou Akropoli, atd.
Sedm divů světa
Starý seznam sedmi divů starověkého světa vznikl patrně až v 18. století:
Starých sedm divů světa
NázevDatum stavbycivilizace
Egyptské pyramidy2550 př. n. l.Egypťané
Visuté zahrady Semiramidiny600 př. n. l.Babylóňané
Feidiův Zeus v Olympii435 př. n. l.Řekové
Artemidin chrám v Efesu550 př. n. l.Řekové
Mauzoleum v Halikarnassu351 př. n. l.Helénská civilizace
Rhódský kolos292-280 př. n. l.Helénská civilizace
Maják na ostrově Faru3. století př. n. l.Helénská civilizace

Červenou oblohu nad Českem způsobuje výbuch sopky na Aljašce

7. dubna 2009 v 11:57 | verunnka
Při západu slunce je možné na obloze západním směrem sledovat červené zbarvení. Důvodem je výbuch sopky Mount Redoubt na Aljašce 22. března. Sopečný prach byl vyvržen několik kilometrů nad zemský povrch, kde byl v důsledku globální cirkulace zachycen západním výškovým prouděním a transportován na velké vzdálenosti, informovala Novinky Dagmar Honsová z Meteopressu.

Bílý dům - sídlo prezidentů USA

5. dubna 2009 v 19:36 | verunnka
První americký prezident tmavé barvy pleti. Zřejmě také první, který bude mít vlastní počítač v Oválné pracovně a v Bílém domě prostor na basket. Je stále častěji srovnáván s charizmatickým J. F. Kennedym a jeho manželka Michelle s Jacqueline Kennedyovou. Barack Obama.
Těch přívlastků první nebo poprvé je mnoho. Velkou část své kampaně v prezidentských volbách vedl Obama poprvé v americké historii především prostřednictvím internetu. Získal tak spoustu příznivců i individuálních finančních příspěvků. Už také oznámil, že jeho prezidentské projevy nebude vysílat jen televize a rozhlas, ale že budou k dispozici i na YouTube. Slavnostní inaugurace nového prezidenta se koná tradičně 20. ledna. V ten den dostane Bílý dům nové obyvatele. Zřejmě se změní i jeho vybavení. Především Oválná pracovna v západním křídle Bílého domu s příchodem nového prezidenta prochází obvykle velmi razantní proměnou podle jeho vkusu.

Pohled do historie

Plány na Bílý dům se vybíraly na sklonku osmnáctého století v soutěži, do které přišlo devět návrhů. Jeden byl anonymní. Jeho autorem, jak se dodatečně ukázalo, byl sám Thomas Jefferson, který se později stal třetím americkým prezidentem. První americký prezident George Washington se jednoznačně vyslovil pro návrh Jamese Hobana, Ira žijícího v Charlestonu v Jižní Karolíně. Byl to poměrně skromný návrh, který George Washington navrhl rozšířit zhruba o třetinu, zejména přidat velkou přijímací halu podobnou té, jakou on sám měl ve svém sídle Mount Vernon.

Michelle Obamová - životopis

5. dubna 2009 v 19:28 | verunnka

Michelle LaVaughn Robinsonová se narodila v lednu roku 1964 do rodiny žijící v malém domku na jižním předměstí Chicaga. Matku, staršího bratra Craiga a Michelle živil zaměstnanec městských vodáren Fraser Robinson. Na to, že otec musel až do své smrti v roce 1991 tvrdě pracovat, Michelle často ve svých projevech poukazuje. "Vyrůstala jsem v dělnické rodině. Jsem a zůstanu dcerou dělníka," řekla několikrát při proslovech během Obamovy předvolební kampaně.

Díky talentu a bystrosti ji však čekal jiný osud než život na předměstí. V sedmnácti letech dokončila střední školu a rovnou postoupila na přední americkou univerzitu v Princetonu, kde vystudovala sociologii. Roku 1988 se stala doktorkou práv na další prestižní škole, Harvardu, stejně jako se to o tři roky později podařilo Baracku Obamovi.

Barack Obama v Praze - fotky

4. dubna 2009 v 20:02 | verunnka

pranostiky na duben

30. března 2009 v 8:27 | verunnka
1. Březen - za kamna vlezem;duben - ještě tam budem.
2. V tomto měsíci jest obyčejně mnoho silných větrů, nato hned sníh, déšť, kroupy, stunečnost, a protože tak sále proměnitelné povětří, že sotva v celém roku takové nalézá.

3. Ranní déšť a dubnový čas je stejný.

4. V dubnu čas a panský kvas.

5. Panská láska a dubnový sníh za mnoho nestojí.

6. Sníh dubnový hnojí, březnoví tráví.

7. Sníh dubnový jako mrva pohnojí.

rasy psů

16. března 2009 v 8:37 | verunnka
Psi - A

Rasy - A

v roce 2010 prý začně třetí světová válka

12. března 2009 v 15:53 | verunnka

Baba Vanga: V roce 2010 začne třetí světová válka

Foto: abl

30.09. 18:24

Co mají společného události jako rozpadnutí Sovětského svazu, katastrofa v Černobylu, 11. září 2001 či smrt princezny Diany? Vše předpověděla tajemná Bulharka.
Byla to věštkyně Vangelia Gustherová (+85). Mezi místními známá jako 'baba Vanga'. Její nejbližší předpověď? V roce 2010 vypukne třetí světová válka.
Proroctví této pozoruhodné postavy bulharské historie mnozí přirovnávají k Nostradamovi. Baba Vanga se stala moderní legendou. O jejím životě se vyprávějí nejrůznější příběhy. Jeden z nich líčí, jak ji v 11 letech zastihla silná bouře, která jí do očí navála písek a prach. Poté ji vyzvedla do vzduchu a ona spadla kousek od domu, kde žila. Od té doby oslepla na obě oči. Současně se slepotou se objevil její 'dar' předpovídat budoucnost. O své schopnosti mluvila jako o 'cestování

Emil Holub - životpis

26. února 2009 v 14:03 | verunnka
Povolání: cestovatel
Datum narození: 7. 10. 1847
Datum úmrtí: 21.2.1902
Místo narození: Holice
Znamení: Váhy

Životopis

Emil Holub byl český cestovatel po Jižní Africe.

Narodil se v Holicích v rodině praktického lékaře, v roce 1857 se rodina přestěhovala do Pátku u Loun. V roce 1858 začal navštěvovat malostranské gymnázium v Praze, z nějž o rok později odešel na německé gymnázium v Žatci, kde roku 1866 odmaturoval. Zaujaly ho přírodní vědy, historie, geologie a archeologie. V 13 letech si přečetl Livingstonův cestopis a chtěl se stát cestovatelem. Ovlivnil jej též přírodovědec a cestovatel Benedikt Roezl. Otec trval na vzdělání, a tak Emil začal po maturitě na gymnáziu studovat na pražské lékařské fakultě. V té době se stal vlastencem a přátelil se s Jiráskem, Alšem a Vrchlickým.

antarktida - zajímavosti

23. února 2009 v 19:45 | verunnka
Víte že:
 • 80 procent světových sladko-vodních zásob uzamčených v ledu na kontinentu 2x větším než Austrálie
 • Průměrné roční srážky jsou méně než 12 cm, a v podstatě všechny padají ve formě sněhu, což vytváří polární poušť
 • V antarktických horách se nachází nejvyšší vrchol kontinentu a to 4897 m vysoký Vinson Massif. Jižní pól je ve výšce 2800 metrů. Mrazivý vítr, jehož účinek je velmi značný dosahuje rychlosti okolo
  80 Km/hod.

pranostiky na březen

23. února 2009 v 8:59 | verunnka
Lidové zvyky a pranostiky v březnu
Březen, za kamna vlezem
1.březen
Závěj svaté Albíny zaplavuje doliny.
Svatá Eudoxie psa až po uši zavěje.
Eudoxie příznivá, ale blátivá.
3. březen
Mrzne-li o Kunhutě, mrzne ještě čtyřicet dní.
6. březen
Na svatého Bedřicha slunko teplem zadýchá.
Svatá Felicita sníh z polí odmítá.

Jak vzniká lavina

18. února 2009 v 9:27 | verunnka

CO TO JE LAVINA

Lavina - náhlé uvolnění a následný rychlý sesuv sněhové hmoty po dráze delší než 50 m a minimálním objemu 1 000 m3.
Pokud vám to zní příliš vědecky, tak si pod tím můžete představit právě takový sesuv sněhu, který už ohrožuje lidský život (je to jen číselně popsáno). Sesuvy menších rozměrů označujeme jako sněhové splazy.

JAK VZNIKÁ LAVINA

PŮSOBENÍ GRAVITAČNÍ SÍLY NA SNĚHOVOU POKRÝVKU NA SVAHU +
1. zvýšené dodatečné zatížení (například působení lyžaře, pád převěje, ...)
a/nebo
2. pokles pevnosti samotného profilu (či některé z jeho mezivrstev)
může způsobit zborcení komplikované silové rovnováhy svahu (tedy buď tzv. uměle vyvolané nebo samovolné)!!!

pohádka Peklo s princeznou - fotky

11. února 2009 v 19:15 | verunnka
Veselý pohádkový příběh Peklo s princeznou plný nečekaných zvratů a záměn, sympatických postav, originálních motivů a prostoru pro komediální gagové situace.Pohádka Peklo s princeznouPohádka Peklo s princeznou

Princezna Aneta se nechce za žádnou cenu vdávat. A už vůbec ne za nešikovného prince Jeronýma ze sousední země, kterému byla kdysi zaslíbena výměnou za ochranu království. Král Bedřich však na sňatku trvá, protože sní o velké říši - porušení slibu by znamenalo vyhlášení války.

Armageddon - fotky

6. února 2009 v 15:50 | verunnka

Předpovědi a proroctví o konci světa od Isaaca Newtona, Arthura C. Doyla, Madam Blavatské a Edgara Cayceho...

6. února 2009 v 15:41 | verunnka
Je jedním z nejznámějších amerických médií, známý jako spící prorok, který dokázal diktovat texty ve chvílích tranzu. Ve chvílích kdy spal, jeho vědomí jako by putovalo tělem lidí, s vážnými zdravotními potížemi, provádělo diagnózu a pak diktovalo lék pomocníkovi, který pak náležitě zaznamenal nálezy, kterými se pak řídil lékař dotyčného pacienta. Jeho věhlas byl obrovský a diagnózy nemocí i jejich léčba byly naprosto neomylné.

V tranzu se zabýval takovými tématy jako jsou reinkarnace, Atlantis, starověkký Egypt a proroctví ohledně změn Země a obecné transformace lidstva, které mají nastat v poslední dekádě dvacátého století.

HISTORIE COCA COLY V ČECHÁCH

3. února 2009 v 11:44 | verunnka


1945

Coca-Cola vstupuje na československé území spolu s americkou armádou, osvobozující západní a jižní Čechy v dubnu 1945. Na svou první láhev vyrobenou v Čechách si však Coca-Cola musí počkat dalších 23 let až do roku 1968.

1968

Národní podnik Fruta Brno vyrábí první nápoj Coca-Cola.

1968-1989

V Československu se vyrábí několik značkových výrobků The Coca-Cola Company. Je to Coca-Cola a Cappy.

Mauzoleum v Halikarnassu

3. února 2009 v 11:25 | verunnka


Podlehlo zemětřesení. Stavba byla tak velkolepá, že slovo mauzoleum přešlo do obecného významu jako označení pro jakoukoliv velkou hrobku

Mauzoleum v Halikarnassu nebo též Mausólovo Mauzoleum či Mausólova hrobka je jedním ze sedmi divů světa. Byla to hrobka, kterou nechal vybudovat perský satrapa Mausólos se svou ženou a sestrou Artemísií. Byla vybudovaná v letech 353-350 př. n. l. v Halikarnassu (současné Bodrum v Turecku). Stavba byla navržena řeckými architekty Satyrem a Pýtheem. Byla asi 45 metrů vysoká a na každé ze čtyř stran zdobená reliéfy, každým vytvořeným jedním ze čtyř řeckých sochařů: Leocharem, Bryaxem, Skopem a Timotheem. Dokončená stavba byla považována za triumf estetiky a jako taková byla Antipatrem ze Sidónu zařazena do seznamu Sedmi divů světa.
Stavba byla tak velkolepá, že slovo mauzoleum přešlo do obecného významu jako označení pro jakoukoliv velkou hrobku, ačkoli původně spojení slov "Mausól - eion" znamenalo "(stavba) věnovaná Maussólovi". Stavba se nakonec po stoletích zřítila a po roce 1581 se kameny z ruin použili na staveništích a opevnění. V současnosti jsou na jeho místě archeologické vykopávky a muzeum.

Pranostiky na únor

1. února 2009 v 13:21 | verunnka
 • Únor bílý - pole sílí.
 • Sněhový únor - sílí úhor.
 • Únorová voda - pro pole škoda.
 • Jestli únor honí mraky, staví březen sněhuláky.
 • 2. února
 • Na Hromnice jasná noc - bude ještě mrazů moc.
 • Zelené Hromnice - bílé velikonoce.
 • Na Hromnice o hodinu více.
 • 3. února
 • Na svatého Blažeje pije skřivan z koleje.

Tomáš Verner - fotky

22. ledna 2009 v 16:02 | verunnka
ObrázekTomáš Verner

Tomáš Verner - životopis

22. ledna 2009 v 15:57 | verunnka
Jméno: TomášVerner
Země: Česká republika
Datum narození: 3.června 1986
Místo narození: Písek

Výška: 178cm
Bydlište: České Budějovice
Tréninkové kluzište: Stadion Hasa, Praha / Ice-Dome, Oberstdorf
Začal bruslit: v 5letech
Trenérka: Vlasta Kopřivová
Choreograf: Rostislav Sinitsyn
Bývalá trenérka: Iveta Bidarová

Jiří Babica - životopis

21. ledna 2009 v 8:21 | verunnka
Povolání: Kuchař
Věk: 47
Datum narození: 1. 05. 1961
Místo narození: Praha, Československo
Znamení: Býk

Barack Obama - Životopis

20. ledna 2009 v 16:45 | verunnka

Barack Obama

Prezident USA

Datum narození:
04.08. 1961 (47 let)
Místo narození:
Honolulu, Hawaii, USA
Znamení:
Lev


Životopis:
Barack Obama se narodil 4. srpna 1961 v Honolulu na Havajských ostrovech . Jeho otec, též Barack, byl původem z Keni, matka Američanka. Když byly dítěti pouhé dva roky, rodiče se rozvedli. Matka se později provdala za Indonésana, a tak malý Barack strávil čtyři roky svého života v Jakartě.

škytavka - jak na ní

20. ledna 2009 v 10:33 | verunnka
Pro většinu z nás je škytavka krátká a někdy trapná nepříjemnostŠkytavka občas postihne každého člověka, zvlášť po velkém jídle nebo když se napije alkoholu. Ale u některých lidí je i škytavka chronická nemoc.Škytají neustále celé týdny. Jsou vyčerpaní. Škytání narušuje jejich práci,mluvení, přijímání potravy i spánek.Jenže ani vědci přesně nevědí proč škytavka vzniká.Škytat začneme, když velký sval u našeho žaludku zvaný bránice dostane křeč. Tento sval bránice nám pomáhá dýchat. Obvykle jsou jeho pohyby rytmické a pravidelné. Když však vypadne z rytmu, dýchání se změní.Nezvladatelná bránice nás přinutí zalapat po dechu. Když vzduch naplní plíce, mozek odešle zprávu do hrdla: "Dost!!!" naše hlasivky ­se přimknou k sobě. Bránice ­se snaží nás přinutit,abychom dýchali,zatímco ústa a hrdlo se brání přístupu vzduchu. Proud vzduchu narážející na hlasivky udělá při každém trhavém pohybu bránice podivný zvuk. Proto uděláme škyt.Většinou je škytavka úplně normální jev a jakmile se bránice vrátí do normálního pravidelného rytmu po chví1i ustane,účinný lék proti škytavce není,pouze babské rady jak na ni vyzrát.Tak třeba na škytajícího nečekaně vybafnout,nebo nečekaně mu před obličejem prasknout papírový sáček,nebo vypít litr vody,sníst kilo cukru,zadržet dech.Můžete se přidat a napsat váš zaručený recept na škytavku

bylinky v kuchyni

20. ledna 2009 v 10:00 | verunnka
Šalvěj

Má výrazné mírně nahořklé aroma,syrové listy se v malém množství hodí k drůbežímu,vepřovému masu do omáček na těstoviny.
Image and video hosting by TinyPic

Bazalka
Má sladce peprnou chuť a je vhodná pro jídla z rajčat a k těstovinám,čerstvou bylinku přidáváme až nakonec.
Image and video hosting by TinyPic

Sahara - zajímavosti

19. ledna 2009 v 15:28 | verunnka
Největší poušť na světě, Sahara, zabírá neuvěřitelně rozsáhlé území o ploše cca 9 milionů km2, a rozprostírá se od severoafrického pobřeží Atlantského oceánu až k pobřeží Rudého moře, kde kromě Maroka zasahuje do států Egypt, Libye, Alžírsko, Tunisko, Mauretánie, Niger, Čad, Mali a Súdán.

ze života tuleňů

11. ledna 2009 v 17:09 | verunnka

Tuleň grónský

Třída: savci Řád: ploutvonozci Čeleď: tulenoviti
Latinský název: Pagophilus groenlandicus
Zeměpisné rozšíření: vody severního Atlantiku
Potrava: různé druhy korýšů, hlavonožců, tresek a platýsů
Rozměry: délka 1,8 až 2,2 m, hmotnost až 180 kg
Ochrana: chráněný
Snow Seal Art Print

O životě

Tučňáci - obrázky a zajímavosti

5. ledna 2009 v 7:32 | verunnka
Tučňák císařský je nejen největším, ale také i nejodolnějším mořským ptákem. Žije na ledových polích Antarktidy a bez problémů snáší třicetistupňové mrazy i ledové vichřice.

Tučňák císařský je nejjižněji hnízdícím ptákem světa. Jen vzácně se vyskytuje za hranicemi jižního polárního kruhu.
Samci tučňáka měří 100 až 115 centimetrů, samice 100 až 110 centimetrů.
Masopust tradice a zvyky

4. ledna 2009 v 12:41 | verunnka
Masopust, a zvláště několik posledních dní tohoto období (ostatky, fašank, fašanky, končiny, bláznivé dny, konec masopustu), byl pro lidi v minulosti oficiálním svátkem obžerství, během kterého bylo třeba se dosyta najíst. Pak následoval dlouhý čtyřicetidenní půst. V době masopustu se na královském dvoře konaly hostiny, ve městech tancovačky, na vesnici vepřové hody. Těm, kdo se slávy nezúčastnil, se posílala bohatá výslužka, kdysi na Moravě zvaná šperky a v Čechách zabijačka. Výslužka většinou obsahovala huspeninu, klobásy, jelítka, jitrnice, ovar, škvarky.
Masopust končil v noci před Popeleční středou, kdy ponocný zatroubil na roh a rychtář všechny vyzval k rozchodu. Druhý den (na Popeleční středu) naposledy se konzumovaly mastné rohlíky s kávou nebo mlékem, dopoledne ještě byla povolena kořalka. Oběd však už byl přísně postní, což většinou bývala čočka s vajíčkem, sýr, chléb, vařená krupice, pečené brambory.

Šmoulové slaví 50 let

13. listopadu 2008 v 9:49 | verunnka
Tihle modří skřítkové byly svého času obrovským hitem. Ač se země více, či méně nacházely ještě v komunistickém zřízení, kapitalismus postrádaje, dokázaly uchvátit děti i mládež. Šmouly jste mohli potkat na penálech, taškách, oblečení, kancelářských potřebách. Marketingová akce do té doby nevídaná.

Šmoulí mánie měla různé podoby
V dnešní době by se dali Šmoulové přirovnat k úspěchu Pokémonů, nebo třeba Simpsonových.
Ale ve své době byly něčím novým.
Modří skřítkové v bílých nohavičkách přecházejících do bot, kteří se svými jmény trochu podobali jménům trpaslíků od Sněhurky. Jméno vyjadřovalo jejich charakter, případně postavení mezi Šmouly.

Martinské rohlíčky-recept

11. listopadu 2008 v 11:19 | verunnka
500 g hladké mouky
150 g Hery nebo másla
50 g cukru
3 žloutky
30 g droždí
mléko
nádivka nejlépe mák
1 vejce na potření

PostupMartinské rohlíky

V hrnku mléka zamícháme droždí, 1 lžičku cukru a necháme vzejít kvásek. Ten pak vmícháme se zbývajícím cukrem, máslem a žloutky do mouky, vypracujeme hladké těsto, které necháme na teplém místě vykynout. (Na přípravu těsta můžeme použít domácí pekárnu). Pak jej vyválíme na plát a nakrájíme na trojúhelníky. Každý naplníme nádivkou, svineme a zformujeme silnější rohlík (při pečení ještě nakynou). Potřeme rozšlehaným vejcem a upečeme v troubě předehřáté na 200.C, po vložení rohlíků snížíme teplotu na 180.C do nahnědlé barvy (podle velikosti, cca 20 minut).
Martinské rohlíky se pekly 11. listopadu na Martina.

Jak vzniká sníh?

11. listopadu 2008 v 10:07 | verunnka
Sníh je hydrometeor tuhého skupenství vypadávající z oblaků, který se skládá z ledových krystalků složitých tvarů. Základním tvarem jsou krystalky ledu šesterečné soustavy, známé šesticípé sněhové vločky, které již v roce 1611 studoval Johanes Kepler. Sníh může padat nejen při záporných, ale i kladných teplotách vzduchu, avšak sníh se u nás vyskytuje především v zimním období. Výjimku představují místa nad 1.300 m.n.m, kde se sněžení může vyskytnout i v létě při vpádech studeného vzduchu od severu.

pranostiky na Svatého Martina 11.11.

11. listopadu 2008 v 9:24 | verunnka


Svátek svatého Martina byl a je jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Děti i hospodáři čekali na první sníh, hospodyně pekly posvícenskou husu a rohlíčky .

Svatomartinský den měl v Čechách bohatou tradici:


 • Čeledi končívala sjednaná služba, dostávala mzdu a hledala nového hospodáře, případně o rok prodlužovala dohodu.
 • V tento den se uzavíraly smlouvy mezi obcí a obecním pastýřem, ovčákem, ponocným a dalšími lidmi.
 • Konávaly se dobytčí či výroční trhy.
 • Na mnoha místech se konaly poutě, neboť sv. Martin byl patronem koní. Hojně se pořádala martinská posvícení.
 • Toho dne se hodně slavilo a existují hojné záznamy o rozpustilostech, ba i výtržnostech, prováděných "martínky" - čeledí.
 • Tradici, zvláště ve vinařských oblastech neb je Martin také patronem vinařů, má v tento den také slavnost nového vína.

Letitými zkušenostmi lidé zjistili, že největší teplotní rozdíly nastávají právě na svátek sv. Martina a proto tento den spojili s pranostikami:

Přehled prezidentů USA

5. listopadu 2008 v 11:19 | verunnka
01. 1789-1797 - George Washington
02. 1797-1801 - John Adams
03. 1801-1809 - Thomas Jefferson
04. 1809-1817 - James Madison
05. 1817-1825 - James Monroe
06. 1825-1829 - John Quincy Adams
07. 1829-1837 - Andrew Jackson
08. 1837-1841 - Martin Van Buren
09. 1841- William H. Harrison
10. 1841-1845 - John Tyler
11. 1845-1849 - James K. Polk
12. 1849-1850 - Zachary Taylor
13. 1850-1853 - Millard Fillmore
14. 1853-1857 - Franklin Pierce
15. 1857-1861 - James Buchanan
16. 1861-1865 - Abraham Lincoln

Druhy čokolád

2. listopadu 2008 v 14:29 | verunnka
čisté čokolády
- obsahují 35-5O% kak. hmoty, 5O-6O% cukru, O,5%kakaa. Aromatizují se vanilínem.

Egypt - Tutanchamon

2. listopadu 2008 v 14:25 | verunnka
Tutanchamon - hrob faraonova chlapce..
Snad žádný z tisícovek dříve objevených hrobů, neobsahoval byť jen malý zlomek toho, co bylo nalezeno v jediné nedotčené hrobce v celých dějinách archeologie. 2 250 předmětů, které tvořily pohřební výbavu mladého faraona, stejně jako jeho sarkovág z masivního zlata, zůstalo uchráněno a zázrakem přežilo zhruba 35 století. Tutanchamonovu hrobku, našel slavný argeolog Howard Carter, který našel sice mnoho jiných hrobek, ale bohužel vkradených, a tak neměli tak úžasnou cenu jako právě Tutanchamonova hrobka.

Egypt - Kleopatra

2. listopadu 2008 v 14:23 | verunnka
O Kleopatře lze říci, že patřila k nejslavnějším postavám starověku. Vlády nad Egyptem se ujala po smrti svého otce roku 51 před n. l. Vládkyní se stala v osmnácti letech. Vynikala nejen krásou, ale i krutostí. V touze po moci nechala usmrtit svého bratra a později i svou sestru.
Podle dějepisců měla mimořádné osobní kouzlo a neskonalou touhu co nejdéle si uchovat mladistvý vzhled. Z toho důvodu se pravidelně koupala v mléce oslic. Krása, půvab a bystrost ji pomohly získat přízeň římského císaře, Gaia Julia Caesara.

Egypští Bohové

2. listopadu 2008 v 14:21 | verunnka
Anubis (Anup)
Anubis
Bůh mumifikace a pohřebišť, uctívaný ve formě černého šakala. Jelikož Egypťané přikládali mumifikaci a posvátnosti hrobek velký význam, byl Anubis jedním z nejdůležitějších (i když ne
 
 

Reklama