Péče o zdraví

Pampeliškový a kopřivový sirup-recept

4. května 2011 v 14:53 | verunnka

Pampeliškový sirup

Do litru vody nasypeme 4 hrsti květů pampelišky. Přivedeme k varu. Pak hrnec stáhneme z ohně a necháme přes noc stát. Druhý den přecedíme a květy ještě lehce vymačkáme. Přidáme omytou a nakrájenou půlku citronu i s kůrou - bez jadérek! Vmícháme 1 kg cukru, dáme pomalu vařit. Přivedeme k varu, odstavíme a necháme vychladnout. Opakujeme 2x, až sirup zhoustne. Má být polotekutý. Nalijeme ho do sklenic a zavíčkujeme

kopřiva jako bylinka

3. května 2011 v 8:56 | verunnka
Její hlavní účinek je na krev a to hned několikerý. Dokáže krev čistit, tím pomáhá při kožních nemocech, lupénce, akné, různých ekzémech a nečisté pleti, a ředit, což napomáhá lepšímu krevnímu oběhu a při revmatickém onemocnění. Dále slouží jako posilující lék při anémii, podporuje tvorbu červených krvinek. Obsahuje třísloviny, které mají protikrvácivý účinek.
Je také významným diuretikem (močopudným prostředkem). Zbavuje tělo kyseliny močové, čímž zmírňuje dnu a artritidu.
Antiseptiské (protibakteriální) , protiplísňové, protizánětlivé a dezodorační účinky jsou zásluhou chlorofylu. Stejně tak použití pro zvýšení tvorby mléka nebo podpůrný lék při cukrovce, kdy látky histamín a acetylcholin snižují hladinu cukru v krvi. Napomáhá dobrému trávení.

pampeliškový med-recept

26. dubna 2011 v 12:23 | verunnka
400 ks hlavička pampelišky | 2 litry voda | 2 kg cukr krystal / 1-2 citrony
Hlavičky rozkvetlých pampelišek bez stonků vypereme pod tekoucí vodou. Vložíme do čtyřlitrového hrnce na zalijeme 2 lity vody. Přidáme omyté citróny, rozkrájené na kolečka a vaříme 15 minut. Potom hrnec odstavíme a vše necháme 24 hodin vylouhovat. Druhý den přecedíme přes hustý cedník nebo přes plátýnko do čistého hrnce.

První jarní bylinky

4. března 2011 v 17:40 | verunnka
Kopřiva dvoudomá - naše známá přítelkyně do nepohody. O čisticích účincích kopřivového čaje jsme již hovořili v našem loňském článku o detoxikaci těla "Zažeňte jarní únavu bez apatykářů". Kopřiva je v jarních měsících vhodná nejen ve formě čaje, skvěle se hodí také do polévek a lze z ní připravit výborný např. "kopřivový špenát" nebo oblíbenou velikonočnínádivku. Kopřiva obsahuje vitamin C, betakaroten a vitamin A, vápník a železo. Působímočopudně a rozpouští hleny v našem těle, zároveň je vhodná při chudokrevnosti, akné,ekzémech a revmatismu. Kopřivu bychom měli užívat v časově omezených opakujících se kůrách o intervalu cca 2 týdny.

jste závislí na internetu ? TEST

25. ledna 2011 v 15:10 | verunnka

Jste závislí na Internetu?

Přestože panují pochybnosti o existenci internetové závislosti jako nemoci, bylo uveřejněno několik dotazníků sloužících uživatelům k ověření, jak na tom se sítí jsou. Dle mého názoru mohou být takové texty důležité, aby se zjistilo, zda je "něco špatně" celkově a poté, když se to "něco" najde, se už musí přistoupit k hledání konkrétních psychických poruch.
Dle Johna Sulera:
 • Zanedbáváte kvůli Internetu důležité věci ve svém životě?
 • Narušuje Internet vztahy s významnými lidmi vašeho života?
 • Bráníte se nebo jste rozrušeni, když někdo kritizuje váš internetový život?
 • Vyčetl vám někdo pro vás důležitý váš internetový život a byl při tom rozrušený?
 • Cítíte úzkost či vinu při přemýšlení o Internetu?
 • Zjistili jste někdy, že skrýváte před ostatními váš internetový život?
 • Snažili jste se toho nechat, ale nešlo to?
 • Když jste k sobě upřímní, myslíte, že je tady nějaký jiný důvod, proč to děláte?
Pokud dvakrát odpovíte kladně, tak je vše v pořádku. Mnoho souhlasů (5-8) znamená velký problém.
Tento test je součástí článku Závislost na Internetu - bluf, či realita?

léčivé kameny

22. ledna 2011 v 16:04 | verunnka


ALMADIT
Má fialovočervenou barvu, znásobuje životní síly organismu, léčí rány a záněty.
AMAZONIT
Je kropenatý zelený kámen, který starcům navrací rysy mládí, zpružňuje kůži a léčí nervové vyčerpání. Vhodné používat s nefritem.
BASANIT
Je sametově černý lesklý kámen. Kouzelníci a čarodějnice používají kelímky a paličky z něj zhotovené k roztíráníoxidů kovů a drahokamů při přípravě prášku. Má magnetické účinky na organismus.

hubnutí s jablečným octem

2. ledna 2011 v 13:25 | verunnka
Jablečný ocet je užíván pro zlepšení metabolismu, posílení trávení, odstranění škodlivých látek z těla, pro celkové posílení obranyschopnosti (imunity) organismu
Jablečný ocet se připravuje zkvašením čerstvé jablečné šťávy. Skládá se hlavně z kyseliny octové (obvykle okolo 5 %), díky které je kyselý. Obsahuje jablečný pektin, vitamíny B1, B2 a B6, niacin, kyselinu pantothenovou, biotin, kyselinu listovou a vitamín C, dále menší množství sodíku, draslíku, fosforu, vápníku, hořčíku a železa.
Jablečný ocet je jako podpůrný prostředek vhodný prakticky pro každého. Napomáhá udržet organismus ve zdraví a v případě nemoci může posloužit jako doplněk ke klasické léčběm,zároveň je úspěšně využívám při redukci váhy 

vše o vypadávání vlasů

27. října 2010 v 15:00 | verunnka
 • Vypadávání vlasů
Alopécie (plešatost) je částečná nebo úplná ztráta vlasů. Růst a padání vlasů je fyziologický proces a je důsledkem přirozené obnovy buněk. Pokud dojde k porušení rovnováhy, nastávají různé formy řídnutí vlasů popř. plešatosti.

Příčiny vypadávání vlasů

Padání vlasů se rozděluje na vratné (dočasné) a nevratné. Příčinami vratného vypadávání může být stres, těhotenství nebo například nedostatek vitamínů. Nevratné vypadávání vlasů je důsledkem činnosti mužských hormonů testosteronu a dihydrotestosteronu. Na padání vlasů mají tedy vliv dědičnost, stárnutí, lokální nebo celková onemocnění (vliv mužských pohlavních hormonů, špatný krevní oběh, akutní onemocnění, operační zákrok).

bradavice a vše o nich

27. října 2010 v 14:54 | verunnka

Bradavice

Bradavic je několik druhů, bolestivé jsou bradavice plantární. Vyskytují se na chodidlech, nejčastěji v přední třetině v místě došlapu a také na dlaních. Tyto bradavice rostou často do hloubky a vytvářejí dovnitř zanořený výběžek, trn, který působí při došlapu či doteku bolest. Vzhledem připomínají mozoly nebo kuří oka, často rohovatí. Jsou to drobné či rozsáhlé útvary zbarvené šedavě či hnědě, povrch je drsný, někdy až květákovitý. Nejčastěji se vyskytují na hřbetech rukou.

jak být v pohodě

27. října 2010 v 14:15 | verunnka
 1. 3x denně se pochval - zvedne ti to sebevědomí
 2. Nepij, nekuř a neber drogy
 3. Nedělej věci které nemůžeš zvládnout
 4. Nedělej nic, čeho bys později mohl litovat
 5. Nemrač se, raději se usmívej
 6. Pomáhej druhým
 7. Nehraj si na něco co nejseš
 8. Buď vynalézavý
 9. Raduj se z maličkostí
 10. A hlavně, hlavně se nikdy nevzdávej!!!

med jako lék

21. října 2010 v 15:24 | verunnka
Med je uznávaným a ceněným lékem po celém světě už po několik tisíc let.. je to koncentrovaný extrakt z květů a rostlin, čistě přírodní elixír našeho zdraví..

V minulém díle našeho seriálu jsme si v článku "Med - vzácný dar od včel" vysvětlovali něco ze zajímavých základních procesů, spojených s výrobou medu a jeho rozdělení. V tomto díle si přiblížíme generacemi ověřené léčivé účinky medu na lidský organismus.

Co med obsahuje?
Základ medu tvoří cukry, a to především tzv. jednoduché, fruktóza, glukóza a sacharóza. Pro náš organismus jsou dobře zpracovatelné s rychlým uvolňováním do krve, působí tak jako okamžitý zdroj energie. Med je také zdrojem bílkovin, jejich množství je závislé na druhu medu, všeobecně se uvádí, že vyšší obsah bílkovin má med nektarový (květový). Med obsahuje dlouhý seznam důležitých vitaminů a minerálů, jsou to například vitaminy A, C, některé vitaminy skupiny B (B1, B2, B6, B12), vitamin D, K, E.., z minerálů např. vápník, draslík, fosfor, hořčík, sodík, křemík, železo.. Dále v něm najdeme látky jako mateří kašička, aminokyseliny, pyl, éterické oleje, z celkového pohledu je to tedy úžasný koktejl životně důležitých a zdraví prospěšných látek. Účinky medu na lidské zdraví jsou více než blahodárné, často je proto nazýván elixírem zdraví a dlouhověkosti. Pojďme se tedy podívat, co všechno umí..

víte,že......o medu

21. října 2010 v 15:21 | verunnka
 • Med je pro svou biologickou hodnotu důležitou složkou potravy nejen dětí, ale i dospělých.
 • Med by se neměl nikdy zahřívat nad 45 °C, ztratí tak cenné látky. Pozor tedy při slazení teplého čaje nebo mléka medem!
 • Med má rád sucho, chladno a temno. Nádobu pečlivě uzavřete, aby obsah nepřijal vlhkost a pachy.
 • Zbytky medu lákají včely a ty by se mohly nakazit chorobami, proto sklenice dobře vymyjte, dřív než je prázdné vyhodíte do popelnice.
 • Zkrystalizovaný med není na závadu. Stačí nádobu s medem ponořit do teplé (ne horké) lázně, med opět získá svou původní konzistenci.

bylinky proti chřipce

19. října 2010 v 13:50 | verunnka
Nedá se říci, že existuje bylina přímo na chřipku, některé však mohou pozitivně ovlivnit její průběh a tíži. Hned první "protichřipkovou" bylinu u nás mezi léčivky zpravidla neřadíme. Je jí bedrník anýz, používaný hlavně jako aromatické koření. Zhruba před rokem proběhla světovým tiskem zpráva, že anýz obsahuje chemickou látku strukturálně podobnou jednomu z antivirotik ničících virus chřipky.
Známé léčivky...
K nejběžnějším léčivkám zdejších luhů a hájů patří bez černý. Jeho květy se používají v léčbě rýmy a katarů dýchacích cest. Dýchání osvěží také máta peprná, která podle některých zdrojů působí i proti bolestem hlavy. Další široce rozšířenou léčivkou či spíše léčivým stromem je lípa. Lipové květy se odedávna používají ke snížení horečky a podle některých zdrojů působí také mírně sedativně.
Oblíbenou léčivou rostlinou nejen v Čechách je šípková růže. Její plody se používají k přípravě šípkového čaje. V syrovém stavu má šípek vysoký obsah vitaminu C, který se uplatňuje během hojení a v některých složkách imunitního systému. Bohužel vysoké teploty, tj. horká voda používaná k přípravě nálevu, ničí až 90 % vitaminu C. Nicméně teplý čaj pomáhá uvolnit ucpané nosní dutiny a celkově přináší úlevu

smích léčí

15. října 2010 v 14:15 | verunnka
U každého srdečného zasmání dochází k prohloubení dechu, čímž je uvedeno do klusu srdce, hrudní koš, bránice a plíce. Tato svalová vibrace působí jako masáž na žaludek a střevní trakt. Tím je povzbuzeno zažívání. Smích též podpoří produkci endorfinů - tzv. hormonů štěstí, které mají protibolestivý účinek. bolesti hlavy, zubů a svalů tak mohou být zmírněny.

Dýně pomáhají ledvinám a při hubnutí

15. října 2010 v 14:10 | verunnka
Účinnými látkami tykve jsou voda a vláknina, které pomáhají zlepšit trávení. Vzhledem k tomu, že tykev obsahuje až 90 procent vody, je vhodná také k uhašení žízně. Má v sobě i celou paletu vitamínů, například vitamín C, B1 a B2, kyselinu pantotenovou, nikotinovou a fruktózu, stejně tak jako hodně minerálů, jako například měď, železo, hořčík a draslík.

měsíček lékařský-léčivé účinky

12. října 2010 v 14:23 | verunnka
Měsíčkový květ obsahuje komplex účinných látek. Obsahuje silici, saponiny, flavonoidy, hořčinu, slizovité látky, kyselinu salicylovou, vitamín C a polyacetylenové sloučeniny.

Použití

Měsíček se používá k vnějšímu i vnitřnímu použití. Je velmi oblíbený v lidovém léčitelství.

Vnější použití Měsíčku lékařského

Při zevním použití měsíček urychluje hojení hnisavých a špatně se hojících ran. Podporuje tvorbu nových tkání. Nejčastěji se používá v obkladech a mastech připravovaných z čerstvých květů. Zevně se tedy měsíčkové květy používají na špatně se hojící a hnisavé rány, na lehké popáleniny, na bércové vředy či krevní výrony.

levandule lékařská

7. října 2010 v 17:51 | verunnka

Použití

Nervinum, sedativum, zevně jako derivans. S oblibou se užívá při migréně, příznivě působí při neurastenii, hysterii, srdečních těžkostech, nespavosti (podobně jako meduňka). Má spasmolytické účinky při křečích, mírní bolesti a koliky, má močopudný účinek a brání růstu bakterií. Uplatňuje se i jako cholagogum, podporuje trávení a zvyšuje tvorbu žluče. Silice vyvolává mírným drážděním prokrvení a zlepšuje obnovovací procesy v kůži, i v hlubších partiích. Vědecké označení levandule je odvozené z latinského lavare = umývat (odedávna tvořila přísadu do koupelí).


dudlík u dětí-ano nebo ne

7. října 2010 v 14:38 | verunnka
První plusový bod dudlíku zajistily odborné finské studie, které před určitou dobou prokázaly snížení rizika syndromu náhlého úmrtí novorozence při používání dudlíku. "Dudání" rovněž uspokojuje dítěti vlastní potřebu sání a to je pak očividně spokojené. Kojení posléze trvá kratší dobu, protože miminko používá prs jen k napití, dudlík pak k uklidnění.

Nevýhody dudlíku jsou zřejmé. Předně by ho dítě nemělo okusit ještě v porodnici, neboť způsob, jakým saje dudlík a jakým matčin prs, jsou odlišné a zbytečně si zadělává na nepříjemnosti ten, kdo miminko příliš brzy zavedeným dudlíkem takto mate. Tento problém můžeme eliminovat, pokud s nasazením šidítka počkáme na konec šestinedělí. I druhému negativu - možnému vzniku zubního kazu - můžeme zabránit, pokud dudlík nenamáčíme do sladkých šťáv nebo medu, ani jej nevkládáme do vlastních úst.

příčiny závratí od krční páteře

7. října 2010 v 14:25 | verunnka

Páteř a závrať

Krční páteř spolu s vestibulárním a zrakovým systémem hraje významnou roli v udržování rovnováhy člověka. V pouzdrech meziobratlových plotének a ve svalech krční páteře jsou umístěna citlivá nervová zakončení - receptory. Tyto receptory se aktivují při pohybech krční páteří, při roztažení kloubních pouzder či napětím svalů a předávají informaci o poloze hlavy v prostoru. Při patologických změnách v oblasti krční páteře je informace přicházející do mozku "zkreslená", v důsledku čehož mozek může nesprávně určit polohu hlavy v prostoru, což lze subjektivně pociťovat jako závrať. Mimoto se při onemocněních krční páteře narušuje žilní odtok z lebeční dutiny, což vede ke krátkodobému zvýšení nitrolebního a nitroušního tlaku. V důsledku toho člověk pociťuje pocit tíhy, ušní šelesty a je narušena koordinace pohybů.
Příznaky závratě způsobené onemocněním krční páteře

znakování u miminek

5. října 2010 v 14:21 | verunnka
Miminka začínají používat první slůvka kolem věku jednoho roku - jsou to slůvka jednoduchá - jednoslabičná nebo dvouslabičná. Miminko vás potěší vyslovením slova táta nebo máma (dříve "táta", neboť je toto slovo snadnější pro výslovnost). Mezi prvním a druhým rokem se zvětšuje slovní zásoba pro osoby, věci a činnosti. Mezi druhým a třetím rokem se dítě samo dorozumí a skládá složitější věty.

Z výše uvedeného vývoje jazyka vyplývá, že si se svým miminkem pořádně nepopovídáte dříve než v jeho dvou až tří letech. Ale není to pravda, existuje totiž takzvané znakování s miminky, nebo-li "Baby Signs". 
Děti dokáží používat své vlastní značky pro zvířata a věci, které je obklopují. Zkuste si všímat jejich mimiky a tyto znaky luštit. Můžete však miminka učit i znaky vlastní.

Znakování s miminky je, jak se ukázalo, velmi prospěšné pro vývoj dítěte. Znakování rozvíjí jazyk, vnímání, ale také emocionální vývoj. Bylo prokázáno, že děti, s nimiž jejich rodiče znakovali, mají ve 24 měsících věku tříměsíční náskok před dětmi, které neznakovaly, ve věku tří let už byl tento náskok skoro roční. Znakování s miminky rozvíjí jejich jazykové dovednosti i schopnosti vnímání.

česnek.a jeho význam na zdraví člověka

27. září 2010 v 14:44 | verunnka
Česnek je jednou z nejcennějších potravin na zemi. Bez česneku by možná nestály pyramidy, protože otroci na stavbách by pomřeli na infekce. Byl oblíbenou potravinou rovněž ve starém Řecku. Kromě výrazné silice obsahuje vysoké množství vitamínu A, B1, B2, C a E a celou řadu účinných látek, které z něho dělají skutečný všelék.

podzimní péče o vlasy

26. září 2010 v 15:54 | verunnka

Nejprve si zmíníme, jak se starat o naše vlasy v sychravém počasí. Pokud jste se o vaši hřívu přes léto moc nestarali, je dobré začít nějakým přípravkem s obnovující péčí. Proteiny obsažené v nich vlasovou strukturu hloubkově regenerují a tak vlasy získají zpět svůj lesk, hebkost a budou opět plné života. Na trhu si můžete zakoupit různé šampony, kondicionéry, kúry, ale třeba také i noční sérum, které se o vaše vlasy postará během vašeho spánku. Pokud jsou vaše vlasy ale příliš zničeny, určitě se obraťte na kadeřnický salon, kde se o vás postarají profesionálové a kde si rovnou můžete nechat zkrátit konečky vlasů. Zkrácením se odstraní roztřepené konečky a vlasy naberou další potřebnou sílu.

bylinky proti depresím

24. září 2010 v 14:12 | verunnka
Vzestup popularity bylinek v české domácnosti je neuvěřitelný. Jen za posledních deset let se užívání bylinek zvýšilo více než čtyřnásobně. Bylinky dokáží vyléčit nebo alespoň zmírnit zdravotní potíže, se kterými se občas potýká každý z nás: migrény, nachlazení, bolesti v krku, trávicí potíže apod. Bylinky také dokáží zlepšit náladu, vyčistit organismus a  dodat mu potřebnou energii, přinášejí úlevu od depresí, úzkosti a nespavostí, zmírňují problémy s pamětí. Vedlejší nežádoucí účinky mají jen vzácně.

O účincích některých bylinek víme už dávno, ale nejprospěšnější bývají většinou ty nejobyčejnější, které často přehlížíme.

K těm patří třeba bylinka, která roste v příkopech a u cest jako plevel - třezalka.  Krásně žlutě kvete a byla po celá staletí používána při nespavosti a nervozitě. Vědecky je ověřeno, že pomáhá při depresích. Středně těžkou depresi dokáže třezalka zmírnit až o 50%, což je více než u syntetických chemických farmaceutik. Třezalka by ale neměla být užívána současně s léky proti depresím, protože je zde riziko příliš silného účinku.

léčivé účinky šípků

23. září 2010 v 12:37 | verunnka
Šípky (latinský název pro toto léčivo je Fructus cynosbati) jsou souplodí nažek (plody růže jsou totiž nažky). Mají vysokou hodnotu vitamínu C a A, obsahují i vitamíny K, PP, B1 a B2. Patří do čeledi růžovitých, což patřičně dokládají jejich pichlavé, svědění vyvolávající štětiny přidržující nažky, které jsou uvnitř. Šípkový keř uvidíte v plném květu na začátku léta, v červnu a červenci, šípky se pak dostaví na podzim, obvykle během září.


Využití v medicíně a kuchyni

bylinky na bolest hlavy

23. září 2010 v 12:24 | verunnka
Bolest hlavy

Bolestí hlavy je několik druhů. Jejich původ může pocházet z bolestí krční páteře, svalů, krku, může být hormonálního typu…aj.
Zaměřme se tedy přímo na bolesti hlavy nervového původu.

Čajová směs 1 :
40g majoránky, 30g levandule, 30 g máty, 20g meduňky a 20g heřmánku.
Spaříme 3 polévkové lžíce směsi na ¾ l vody. Pijeme 5x denně. Je možné sladit medem.

Arachnofobie - strach z pavouků

20. září 2010 v 14:05 | verunnka

Arachnofobie - strach z pavouků

Tato fobie je velmi známá i díky některým filmovým zpracováním. Člověk trpící arachnofobií projevuje enormní strach z pavouků, který se lidem v jeho okolí může zdát nepochopitelný a přehnaný. Pro člověka s tímto druhem strachu jde však o opravdu velmi nepříjemné okamžiky, které u něj přichází v jakémkoliv prostředí, kde by se pavouci mohli vyskytovat. Paniku může vyvolat i dle ostatních zcela malinký neškodný pavouček či místnost s pavučinami.

nemoci štítné žlázy

20. září 2010 v 13:49 | verunnka
Hypofunkce štítné žlázy
Tělo funguje zpomaleně, projevuje se únava, pocit chladu, snížená schopnost soustředit se, pacient trpí poruchou paměti, přibýváním na váze. Po čase se příznaky zhoršují: suchá kůže, lámavé nehty, zácpa, bolesti a křeče svalů, pomalý srdeční tep a u žen dochází k prodloužení intervalů v menstruačním cyklu a k silnějšímu krvácení. Vzhledem k tomu, že tato choroba způsobuje nepravidelnou ovulaci, ženy, které se neléčí, můžou mít problémy s početím a s větší pravděpodobností potratů a předčasných porodů.

proč nás bolí hlava

17. září 2010 v 14:54 | verunnka
V našem pátrání se snažíme odpovědět na otázky kde, kdy a jak se bolesti projevují. Například opakující se bolest hlavy před jídlem ukazuje na možné překyselení žaludku. Když ji vnímáme ve zvýšené míře až v průběhu konzumace nebo těsně po ní, může být důvodem potravinová alergie. Pozornost bychom měli věnovat i projevům bolesti. Pulzující bolesti hlavy se dostavují při změně atmosférického tlaku u těch, kdo jsou citliví na střídání počasí. Pocit tuposti v hlavě může být následkem nízkého krevního tlaku, naopak rozpínavá bolest signalizuje tlak vysoký. Přetrvávající nebo zhoršující se bolest by měla být impulzem k návštěvě lékaře.

Jak se bránit
Nejsnadněji se odstraňují příčiny bolestí spočívající v nezdravém životním stylu. Příčinou bývá kromě stresu nedostatek spánku, pohybu a strava. Na bolesti hlavy si také často stěžují ti, kdo dlouho a nesprávně sedí třeba u počítače nebo u televize. Bolest vyvolává ztuhnutí šíjových svalů a nežádoucí tlak na nějaký nerv. Při dlouhém vysedávání u obrazovky trpí i oči a následně pak hlava. Složitější je najít důvod bolestí hlavy způsobených okolními vlivy. Někteří lidé jsou citliví na změny počasí. Proč, to není úplně jasné, svou roli může hrát nervová labilita. V každém případě může pomoci jóga s relaxací.

léčivé účinky kaštanů

16. září 2010 v 12:55 | verunnka
Kaštany jako účinný lék pro cévní systém
Lidé trpící potížemi jako jsou křečové žíly, záněty žil, hemoroidy, arterioskleróza, už se jistě setkali s nějakým přípravkem s výtažky kaštanů, popřípadě kůry či květů jírovce. V našich lékárnách a specializovaných prodejnách najdeme jak alkoholové tinktury, tak krémymasážní gely, určené k vnější aplikaci. Obsahované látky mají protizánětlivý účinek, zároveň zlepšují průchodnost cév a žil, posilují jejich stěnyzvyšují jejich elasticitu. Při chronických nebo opakovaných potížích dbáme na pravidelnost používání přípravků a v rámci léčby a prevence také upravíme náš jídelníček. Předně omezíme tučnou stravu a potraviny bohaté na cholesterol, zvýšíme přísun ovoce a zeleniny a nezapomeneme ani na pravidelný pohyb.

med se skořicí jako lék

14. září 2010 v 12:27 | verunnka
Nemoci srdce:Smíchejte med a mletou skořici a mažte na chléb místo džemu nebo marmelády a jezte pravidelně k snídani.Snižuje to hladinu cholesterolu v krvi a cévách a chrání pacienty před infarktem.Ti,kteří už infarkt prodělali a budou jíst toto denně,budou se držet míle daleko od dalšího infarktu.Pravidelné snídaně tohoto druhu ulevují při zadýchávání a posilují srdeční tep.Med a skořice vracejí cévám a žilám jejich pružnost.
Artritida:Pacienti mohou denně,ráno a večer,jeden šálek horké vody s 2 lžičkami medu a 1malou lžičkou skořice.Berou - li to pravidelně může se vyléčit dokonce i chronická artritida.

léčba kameny

13. září 2010 v 11:15 | verunnka
ALMADIT
Má fialovočervenou barvu, znásobuje životní síly organismu, léčí rány a záněty.
AMAZONIT
Je kropenatý zelený kámen, který starcům navrací rysy mládí, zpružňuje kůži a léčí nervové vyčerpání. Vhodné používat s nefritem.
BASANIT
Je sametově černý lesklý kámen. Kouzelníci a čarodějnice používají kelímky a paličky z něj zhotovené k roztíráníoxidů kovů a drahokamů při přípravě prášku. Má magnetické účinky na organismus.
BERYL
Jako amulet podporuje duchovní činnost. Harmonizuje sexuální život a pomáhá při ženských nemocech, chřipce, skleróze a rakovině. Používá se jako sedativum při škytavce.

léčivé účinky jogurtu

9. září 2010 v 19:57 | verunnka

Léčivé účinky


Jistě není novinkou, že jogurtové kultury mají pozitivní vliv na složení střevní mikroflóry. Pravidelná konzumace zabraňuje vzniku onemocnění žaludku a střev.

A co byste řekli takové pleťové masce? Samozřejmě, že můžete zajít do drogerie, ale je tu i varianta, že sáhnete do ledničky pro jogurt a přidáte pár ingrediencí, které určitě snadno seženete.

Pro svěží pleť


Smícháte bílý jogurt, dvě čajové lžičky dětského pudru a asi deset okvětních plátků z růže. Směs aplikujete na obličej, necháte asi 10 minut působit a pak masku opláchnete.

měsíček lékařský-léčivé účinky

9. září 2010 v 15:42 | verunnka
Má zklidňující i hojivé účinky a je tím správným ochráncem každé pleti. Přesto jsou jeho účinky při léčbě ekzémů
či lupénky nedoceněné. Recepty
na přípravu různých odvarů a mastí z měsíčku znají především původní vesničané, dnes bohužel toto tradiční léčitelské umění zaniká. Ten, kdo jednou zkusil účinek čerstvého měsíčku, na něj nikdy nezapomene.


Květy měsíčku a obsah účinných látek

Květy měsíčku obsahují cenné léčivé látky, mezi něž patří hlavně silice, éterické oleje, hořčina kalandén, organická barviva, kyselina salicylová, tuky, vosky, saponiny, slizy, organické kyseliny, karotenoidy a dokonce i vitamin C.

proč jsou jablka zdravá

9. září 2010 v 10:40 | verunnka
 • obsahují vitamíny skupiny B, vitamín E, vitamín C
 • obsahují vápník, hořčík, měď, zinek, mangan a mnoho dalších minerálů
 • obsahují pektiny, které zbavují organismus těžkých kovů
 • působí blahodárně na žaludek, střeva a proces trávení vůbec
 • obsahují železo nezbytné pro tvorbu krvea pro dýchání
 • brání tvorbě kyseliny močové a pomáhají tak i při léčení dny nebo chronického revmatizmu
 • snižují nervozitu
 • odstraňují nespavost
 • vrací chuť k jídlu
 • léčí průjmy i zácpy

cukety

13. srpna 2010 v 14:55 | verunnka


cuketa
Cuketa příznivě ovlivňuje srdce
, ledviny a trávicí ústrojí, aktivuje látkovou přeměnu v buňkách, prospívá diabetikům a lidem s nadváhou, zvyšuje výkonnost mozku a soustředění.

Triky pro krásné vlasy a pokožku

10. srpna 2010 v 13:37 | verunnka
Triky pro krásné vlasy a pokožku
Není třeba vždy utrácet za drahé kosmetické přípravky, aby naše pleť byla krásně hladká a vlasy hebké a lesklé. Stačí trochu změnit jídelníček, protože některé potraviny nás zkrášlují zevnitř. Které z nich bychom měli jíst pravidelně?

Celozrnné výrobky jsou bohaté na vlákninu a křemík, zpevňují a stahují póry. Citrusové plody stimulují krevní oběh a tím i dobrou výživu a barvu pokožky. Rajčata obsahují betakaroten, který působí regeneračně.

zelený čaj jako lék

4. srpna 2010 v 15:00 | verunnka
Zelený čaj se používá především v Číně, Indii a Japonsku. V České republice lidé dávají přednost čaji černému, který je pro mnohé z nás chutnější. Zelenému čaji ovšem nahrávají jeho blahodárné účinky, které ovlivňují naše zdraví. Víte jaké?

Zelený čaj se vyrábí stejným způsobem jako černý - z listů asijské rostliny Camellia Sinensis. Rozdílem je, že zelený čaj není okysličovaný. Z toho důvodu má výrazně odlišnou barvu. Vyšší obsah tříslovin zajišťuje zelenému čaji zcela jedinečnou chuť.
Tento čaj obsahuje velké množství vitaminů, minerálů a prospěšných látek. Proto ho nemusíte užívat jen ve formě nápoje, ale také ve formě potravinových doplňků - tablet či tobolek.


Účinky zeleného čaje

 • prevence rakoviny
 • antistresové účinky
 • snižuje riziko srdečních onemocnění
 • snižuje krevní tlak
 • zlepšuje koncentraci
 • zabraňuje zubním kazům
 • snižuje hmotnost - redukce tuku


jak na vosí štípnutí-babská rada

28. července 2010 v 10:51 | verunnka

Na vosí podnutí přiložte čerstvě rozkrojenou cibuli, která místo zchladí a zabrání otoku.

zdraví podle jednotlivých měsíců

28. července 2010 v 10:31 | verunnka
Zdraví podle kalendáře

Velmi těsně souvisí s orgánovými hodinami.
Už víme že se biologický rok liší od kalendářního.Podle čínské mediciny existuje spojení mezi vnitřními orgány.A také s ročními obdobími.
JARO- období znovuzrození-jsme otevřeni narůstající energii,jejíž růst podporují teplejší dny a sluníčko.
Je doporučováno jíst sladká jídla-pokud možno vynechávat jídla kyselá.
LÉTO-období velké aktivity a růstu.Doporučováno jíst lehká jídla.

jahody jako lék

15. června 2010 v 15:51 | verunnka
Počátky pěstování jahodníku (Fragaria), který patří do čeledi rostlin růžovitých, spadají do 14. století v jižní Francii. Velkoplodé jahody se však objevují až od 18. století, kdy se začalo s jejich křížením. Přestože pro léčitelskou praxi se užívá planý lesní jahodník (zejména listy, ale i kořeny a plod), je pěstovaná jahoda z hlediska zdraví velmi cenným ovocem.
Z našeho domácího ovoce má nejvyšší obsah manganu, bez kterého není možná dobrá funkce enzymů látkové výměny. Vysoký obsah kyseliny salicylové s protizánětlivými účinky pomáhá při artritidě.

třešně jako lék

9. června 2010 v 14:18 | verunnka
Za toto lahodné ovoce vděčíme starým Římanům, kteří je na sever od Alp přenesli kolem druhého století našeho letopočtu. Dnešní kulturní odrůdy byly postupně vyšlechtěny z divoké třešně ptačí.
Třešeň byla odpradávna užívána jako magická rostlina k přivolání lásky, záhy však lidoví léčitelé objevili i některé její medicínské vlastnosti. Nejcennějším pomocníkem je třešeň při léčbě a prevenci dny, protože pomáhá razantně vylučovat kyselinu močovou z těla. Třešně vůbec působí výrazně protirevmaticky a protizánětlivě.

jak se zbavit bradavic

26. dubna 2010 v 9:47 | verunnka
Bradavice, mateřská znaménka a "oheň" se mají odstraňovat nebo léčit výhradně při ubývajícím Měsíci, nezávisle na prostředku, který používáte. Jestliže se vám je nepodaří odstranit do novoluní, pak musíte přestat a začít až zase po dalším úplňku. Při přibývajícím Měsíci mohou tyto procedury mít nepřiznívý účinek. Zkuste na bradavice použít tento obyčejný lidový recept: Každé ráno si nasliňte prst vlastními slinami a naneste sliny na postižené místo. Soustřeďte se na to, že si přejete, aby bradavice zmizela. Začněte, když Měsíc ubývá a držte se výše uvedené rady. Bradavice by měla zmizet.

jarní bylinky a detoxikace organismu

7. dubna 2010 v 9:32 | verunnka
Při troše snahy se už teď dají venku najít rašící bylinky, které mají velice blahodárné účinky pravě nyní, v době, kdy lidé po mnohé generace provádí očistu těla - detoxikační kúry, které nás pomohou zbavit přes zimu usazených toxických látek. 
Během několika následujících týdnů už bude opravdu z čeho vybírat, z jedné procházky přírodou si budeme moci domů přinést spoustu různých bylinek, které nám prokáží neocenitelnou službu - pročistí krev a dodají našemu tělu vitaminy, minerály a další užitečné látky, čímž nám pomohou předejít jarní únavě, posílí naši imunitu a dodají nám životní energii.
Tentokrát se podíváme na příklady jarních bylin, které jsou vhodné pro přípravu jídel. Je to jedna z nejjednodušších cest, jak zařadit léčivé rostliny do našeho života, doslova spojení příjemného s užitečným.
Které jarní bylinky jsou vhodné pro očistné kúry?

péče o zdraví babské rady

10. března 2010 v 10:50 | verunnka
Chcete-li se zbavit škodlivých návyků, velmi vhodným okamžikem, kdy začít, je novoluní.
Chcete-li se něco nového naučit, velmi vhodným okamžikem, kdy začít, je doba, kdy Měsíc dorůstá

Éčka v potravinách

10. března 2010 v 10:46 | verunnka
Obchody jsou přeplněné zbožím, reklama nás láká na všechny možné i nemožné výrobky, o kterých jsme dříve mohli jen snít. Trh je přesycen výrobky, které nikdo nepotřebuje. Nevyrábí se to, co lidé potřebují, ale výrobci se nám snaží vnuknout pocit, že vše, co nabízí, potřebujeme. V poslední době se roztrhnul pytel s nekvalitními věcmi z Číny, a bohužel se nejedná jen o věci pořízené na tržištích, kde by se dala očekávat krátká trvanlivost výrobků, ale nekvalitní zboží rozprostřelo svou pavoučí síť široko daleko a zasáhlo až třeba do výrobků jako jsou dětské pasty na zuby. Nekvalitní hračky z umělé hmoty nejen velice brzy vyloudí slzičky na tváři dítěte, protože nic nevydrží, ale také učí děti si věcí nevážit, protože se musí brzy vyhodit (nevydrží ani slepené). Škodlivé barvící látky, kterými hračky v Číně obarvují a které prodávají bohužel i značkoví výrobci, aby ušetřili na nákladech, jsou snad skutečně jen zlým snem. Podobně můžeme být překvapeni, když u značkového zboží třeba z Anglie najdeme v koutku napsáno "vyrobeno v Číně". Zda použili opravdu kvalitní barvy na toto oblečení a neškodí naší pokožce si snad můžeme jen tajně přát. Jak kdysi řekl jeden moudrý pán "Nejsem tak bohatý, abych si kupoval laciné věci…" Dopad na naše zdraví v kombinaci s nekvalitními potravinami je zřejmý: alergie, atopický ekzém, různé vyrážky a různé další "nemoci dnešní doby" apod. Přidáme-li k tomu stres ze stále náročnějších zaměstnání, můžeme se jen pousmát nad tím, že máme k dispozici čím dál tím více výrobků, které nám mají "ušetřit" čas. Toho však mají lidé v dnešní době paradoxně čím dál tím méně. Kdesi bylo jednou psáno, že "zkáza přijde žlutou rasou…" a nad tím bychom se určitě měli zamyslet, než vyrazíme na nákup, protože zdraví máme jenom jedno a pak nám nepomohou ani peníze ani výmluvy typu "Já na to neměl čas, měl jsem moc práce".

Éčka v potravinách, aneb víte, co jíte?

Léčba ovocem a zeleninou

27. ledna 2010 v 20:07 | verunnka

Léčba ANANASEM

Obsahuje bromelin - enzym ovlivňující trávení, který se však tepelnou úpravou ničí. Doporučuje se při onemocněních žaludečně - střevních, jaterních, ledvinových, srdečních a chudokrevnosti. Ananasu se vyhýbejte, trpíte-li na žaludeční vředy!

Léčba ANGREŠTEM

Angrešt má močopudné účinky a působí jako projímadlo. Pomáhá při anémii a kožních onemocněních.

jak na bolest zubů

11. ledna 2010 v 20:50 | verunnka
Naši předkové v dávné minulosti to měli v podobných situacích mnohem a mnohem těžší. Lékařská zubní péče neexistovala a lidem nezbývalo nic jiného než bolest snášet, čekat na zázrak nebo si bolavý zub vyrazit, vytrhnout či nějakou další násilnou a krvavou metodu se ho zbavit.
Není proto divu, že člověk začal poznávat léčivé účinky rostlin, plodů, kořínků a cibulek, které mu sloužili jako potrava dávno předtím, než poznal obilí a další hospodářské plodiny.

bezlepkové vánoční cukroví

23. listopadu 2009 v 10:03 | verunnka

Medvědí tlapky ořechové

100 g
cukru na pečení (krupice)
200 gmletých oříšků
200 gtuku
250 gbezlepkové mouky
3 ksžloutků
citrónová kůra
cukr moučka na obalení
formičky na pečení
1. V míse smícháme změklý tuk, cukr, žloutky, mleté oříšky, citrónovou kůru, přidáme prosátou bezlepkovou mouku a vypracujeme vláčné těsto
2. Z těsta odebíráme malé kousky, natlačíme je do nevymazaných formiček a pečeme v troubě při 175 °C
3. Hotové cukroví vyklopíme z formiček a obalujeme v moučkovém cukru.

Doporučení:
- Medvědí tlapky necháme alespoň 1 týden uležet.

Otužování upevňuje zdraví

12. listopadu 2009 v 9:32 | verunnka

Jak začít s otužováním

Při prvním otužování to nepřehánějte. Nejdříve se sprchujte vlažnou vodou, pak postupně přidávejte podíl vody studené. Doporučuje se sprchovat se studenou vodou každé ráno, ale takto se můžete otužovat i večer.

jak na podzimní depresi

5. listopadu 2009 v 10:02 | verunnka
HLAVNÍ JE SE NENUDIT
Vyhlaste boj vašemu vnitřnímu nepříteli! "Depka" je mazaná. Na návštěvu se k vám vloudí, zrovna když máte volno, chcete mít klid a užívat si. Najednou se vám do ničeho nechce. Právě proto musíte zmobilizovat síly a pustit se do nějaké činnosti. Hlavní je nesedět doma!
ČINNOSTI
Není náhodou, že deprese je ženského rodu. Proto vytáhněte všechny ženské zbraně, abyste se jí zbavila. Snažte se ji co nejvíce otrávit. Nejlépe zabírá dělat si radost. Záleží jen na vás, jestli vám potěšení přivodí dobré jídlo, koupení nového nábytku, nebo návštěva starých známých. Tady jsou naše tipy:
 
 

Reklama