2. adventní - Babiččin...

2. prosince 2014 v 15:28 | verunnka |  Vánoce
a do vánoc nám už tak zbývá jen 22 dní

a do mikuláše to jsou už jen tři dny


jak malá jsem se čertů bála hodně moc
a abych řekla pravdu, tak ani dnes když je někde vidím,
tak z toho nemám ani trochu dobrý pocit Úžasný

ale malovala jsem je tenkrát moc ráda


ale k čertů si napíšem víc až v pátek Usmívající se

a dneska malinko odlehčíme a podíváme se do Babiččina údolí
do malebné chaloupky k babičce a Barunce a nahlédnem, jak slavily vánoce tam

hezky si sedněte, začínáme :Každý rok chtěly se děti postit, aby viděly zlaté prasátko, ale nikdy k tomu nedošlo, vůle byla dobrá, ale tělo slabé.
Na Štědrý den štědře podělen byl kdekdo, drůbež a dobytek dostaly vánočky, a po večeři vzala babička ode všeho, co k večeři bylo, po kousku, hodila polovičku do potoka, polovic zahrabala do sadu pod strom, aby voda čista a zdráva zůstala a země úrodná byla, všecky pak drobty sesbírajíc hodila "ohni", aby "neškodil".
Za chlívem třásla Bětka bezem, volajíc: "Třesu, třesu bez, pověz ty mi, pes, kde můj milý dnes;" a v světnici slívaly děvčata olovo a vosk a děti pouštěly svíčičky v ořechových skořepinách na vodu.
Jan tajně postrkoval mísu, v níž voda byla, aby se hnula, a skořápky, představujíce loďky života, od kraje ku středu se houpaly.
Pak volal radostně: "Dívejte se, já se daleko, daleko dostanu do světa!"
"Ach milý hochu, až se dostaneš do proudu života, mezi víry a úskaliny, až budou vlny loďkou tvého života smejkat, pak budeš vzpomínat toužebně na tichý přístav, z něhož jsi vyplul," řekla si tiše matka, rozkrajujíc jablko chlapcovo "na štěstí" ve příční polovice.
"Přinese nám Jezulátko něco?" ptaly se děti babičky potajmo, když se začalo uklízet se stolu.
"To já nemohu vědět, uslyšíte, jestli zazvoní," řekla babička. Děti menší postavily se k oknu míníce, že Jezulátko musí jít okolo oken a že je uslyší.
"Což nevíte, že není Jezulátko vidět ani slyšet?" pravila babička. "Jezulátko sedí v nebi na světlém trůnu a posílá dárky hodným dětem po andělích, kteří je přinášejí na zlatých oblacích. Neslyšíte nic než zvonku hraní."
Děti se dívaly do oken, nábožně babičku poslouchajíce.
Vtom kmitla okolo oken světlá zář a zvenku zazněl hlas zvonku. Děti sepjaly ruce, Adélka pak šeptala tiše: "Babičko, to světlo bylo Jezulátko, viďte?" Babička přisvědčila, vtom také matka do dveří vcházela, oznamujíc dětem, že v babiččině světnici Jezulátko jim nadělilo.
To byl shon, to bylo radosti, když viděly osvětlený, okrášlený strom a pod ním krásných darů! Babička sice neznala ten způsob, mezi lidem se to nedělalo, ale líbil se jí; dlouho před Vánocemi vždy už sama pamatovala na strom a dceři okrašlovat ho pomohla.
"V Nise a Kladsku panuje vesměs ten způsob; víš-li pak se pamatovat, Kašpare, byl jsi tenkráte, když jsme tam byli, už hodný hoch?" pravila babička synovi, nechajíc děti těšit se s dary a usednouc vedle něho ke kamnům.
"Jak bych se nepamatoval, hezký to zvyk a dobře, Terezko, děláš, žes ho zavedla; budou to někdy dětem krásné vzpomínky, až se octnou v trudech života. Na ten den si člověk dokonce v cizině nejraději vzpomíná, já to zkusil po kolik let, co jsem ve světě byl. Dost dobře jsem se mnohdy měl u mistra, ale vždy jsem si myslil: Kýž bych seděl raději u matky a měl kaši s medem, buchtičky s makovou odvárkou a hrách se zelím, všecka ta dobrá jídla bych vám za to dal."
"Naše jídla," usmála se babička a přikývla hlavou; "ale ještě jsi zapomněl sušenou míchaninu (ovoce)."
"To víte, o to jsem nehrubě dbal; v Dobrušce říkají tomu muzika. Na něco jiného jsem ale vzpomínával, co jsme všickni rádi poslouchávali."
"Však já vím, co myslíš: pastýřskou koledu, to je zde také, počkej, uslyšíš to zanedlouho," pravila babička, a sotva to dořekla, ozvala se zvenčí u okna pastýřská trouba. +
Nejdřív odtroubil melodii pastýřské písně koledník, pak začal zpívat: "Vzhůru vstaňte, pastýřkové, hlasná novina, Spasitel se nám narodil v Betlémě v chlívě."


a víte co o starých českých vánočních jídlech si taky napíšem Mrkající

mamina má knížku a tom jaké byly dřív vánoce, jak se slavily, jak se tenkrát vařilo
a tak já v ní zalistuju a určitě brzy si v tom našem odventním povídání z ní něco taky napíšema to je pro dnešek všechno

mějte se všichni moc príííma a ahoooj
a zítra už nás bude vítat a na mé vánoční tabulce trojka Usmívající se
P.S.
tyhle adventní, vyprávěcí články má Verunka připravené a napsané už dlouho dopředu
přišlo mi škoda nechat je v archivu jen tak ležet
a tak jsem Vám ho moc ráda zveřejnila
Šárka
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Radka Radka | 2. prosince 2014 v 16:35 | Reagovat

Moc krásné čtení :-)

2 Libby Libby | E-mail | Web | 2. prosince 2014 v 16:59 | Reagovat

Dobře jsi udělala Šárko, to by bylo škoda nechat v archívu :-) Pěkné počteníčko, z Babičky :-) Už jednou mě Verunka nalákala  a já jsem si tu knížku po spoustě let opět přečetla :-) Pohodový večer a pozdrav marodovi :-)

3 Eva Eva | 2. prosince 2014 v 17:24 | Reagovat

Ahojte dievčatá.Krásne čítanie.Veľmi dobre mi padlo.Krásne,staré časy...Pozerala som v správach aká kalamita je u vás.Všade,všetko zamrznuté.Tak si dávajte pozor na seba.Marodik sa má už lepšie? :-)  :-)

4 Alča Alča | 2. prosince 2014 v 17:39 | Reagovat

Šárko naprosto souhlasím, že by bylo škoda takové pěkné čteníčko nechat v archivu ;-) však Verunka to připravovala s láskou a určitě velkým těšením :-) zrovna jsem si říkala, kde je ta cedulička z Itálie :-D rodinko přeji krásný pohodový večer a marodovi i klidnou noc ;-) ahoj :-)

5 Šárka Šárka | 2. prosince 2014 v 17:47 | Reagovat

[1]: Radko ahoj a Verunce vyřídím ♥

6 Šárka Šárka | 2. prosince 2014 v 17:49 | Reagovat

[2]: Libuško,
Verunka má tuhle knížku taky moc ráda a tak ji máme hnedle navrchu a i v CD podobě u nás frčí dost částo ♥

Libuško, měj taky poklidný večer A Verunce vyřídím ♥

7 Šárka Šárka | 2. prosince 2014 v 17:52 | Reagovat

[3]: Evi ahoj ♥
zdravím na Slovensko
my tentokrát měli štěstí a námraza se nám úplně vyhnula, co ale Very neví, protože spí, že už víc jak hodinu nám tu chumelí .
Pupínky už nové nemá a ty staré se ji až na ty dva velké hojí dobře, co ji ale trápí je velký kašel
Evi, měj pohodový večer  ♥

8 Šárka Šárka | 2. prosince 2014 v 17:54 | Reagovat

[4]: Ali ahoj,
no kde je tabulka teď vůbec netuším, ale ta blogová už je přesně tam kde mám být a dnes poprvé vyšla ♥
Taky přejeme moc pohodový večer a teď Very spí celkem poklidně už zas dvě hodiny a tak třeba už i v noci to bude lepší ♥ a vyspíme se tak už všichni

9 Zdena Zdena | 2. prosince 2014 v 18:17 | Reagovat

Krásný povídáníčko a moc přeji aby jste se všichni vyspali a Verunka byla zase zdravější O_O  :-D  :-D Krásný večer přeji :-)  :-)  :-)

10 eva eva | E-mail | 2. prosince 2014 v 20:39 | Reagovat

Zase milé čtení. Opravdu by bylo škoda to povídání,co Verunka připravila, nezveřejnit. Už se těším na další. Mně zítra začíná, jako každý předvánoční čas,maraton. Každý den do Bratislavy. Zase nebudu doma nic stíhat,tak alespoň pak večer,až přijedu,ráda se zasním na mých milovaných blozích. Přeju jen,ať už se Verunka může taky přímo zapojovat do toho všeho milého dění u vás. Pěkný předvánoční čas přeju od Hodonína :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama