Bílá sobota

30. března 2013 v 0:00 | verunnka |  Velikonoce

Bílá sobota

Bílá sobota nebyla ve starém křesťanském světě dnem liturgickým, konala se jen noční bohoslužba - vigilie. Před vigilií se posvětil oheň, od kterého se zapálil paškál (velikonoční svíce) a jím se světlo přeneslo do kostela. Svěcení ohně se postupně stalo slavnostním obřadem a římský císař Konstantin Veliký dokonce počátkem 4. století nařídil, že má být celé město osvětleno ohni.
V českém prostředí se na Bílou sobotu světil oheň před vchodem kostela. V mnoha vsích byl zvyk, že se doma uhasila všechna ohniště. Před kostelem vložila hospodyně na hraničku vlastní polínko a když kněz oheň posvětil, vzala žhavý oharek domů a zažehla jím oheň nový. Z ohořelých dřev se zhotovovaly křížky, které věřící nosili do pole, aby dobře rodilo: popelem z posvěceného ohně se sypaly louky. Někde bylo zvykem dávat uhlíky za trám domu na ochranu před požárem.
Aby se zabránilo různým pověrečným praktikám, platil ještě počátkem 20. století příkaz církevních úřadů, že se má ohniště po vykonání liturgického posvěcení ohně zalít vodou, aby se popel znehodnotil a ohořelé zbytky se měly pod dohledem odnést
Tento den se uklízelo a bílilo, připravovalo se a chystalo vše na slavné Vzkříšením na boží hod velikonoční. Vařily se obřadní a sváteční pokrmy, pekly se mazance a velikonoční beránci, pletly se pomlázky z vrbového proutí.

Skončením bílé soboty se završil také dlouhotrvající půst

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Šavrda Šavrda | 30. března 2013 v 11:10 | Reagovat

Ahoj marode! :-)
Opět krásné čtení. :-)
A už se mohli všichni dosyta najíst. :-)
My také budeme mít mazanec a beránka a možná i sádlové koláčky, které jsou vlastně sladké a strašně moc dobré!!! :-)

Tak se měj hezky a ať ti je brzy lépe. :-)
Ahooooooooj!!!!!! :-)

2 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 30. března 2013 v 19:14 | Reagovat

Myslím, že někde bylo zvykem také nosit na Bílou sobotu bílé oblečení. Když ne vše bílé , aspoň něco z oblečení muselo být bílé nebo světlé barvy. :-)
Mazance jsem dnes pekla a beránka také. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama