Na výletě v Hradci a Boží hod velikonoční

8. dubna 2012 v 6:00 | verunnka |  Velikonoce u nás
Včera ráno naši, tak jako každou sobotu jeli na nákup těžkých věcí /pití, mléko, mouky, brambory...../ Ještě se stavili v akvaristice pro pár dalších rybiček do akvárka a domů přijeli mnohem dřív než jinou sobotu. Ani mi to nijak nebylo divné, venku bylo, že by psa nevyhnali a tak jsem si řekla, že domů pospíchali proto, ale ono to mělo jiný háček, ale to já ještě nevěděla. Oběd měla mamina už od pátku uvařený, měli jsme svíčkovou a ta se přece musí vařit den předem, aby se správně odležela S vyplazeným jazykem. Naobědvali jsme se dřív, na chvilku dali poobědovýho šlofíčka a naši kafčo a prý Veru stroj se jedem do Hradce. No hurá, oblíklá jsem byla nahned, ještě jsem došla s Baruškou a mohlo se frčet.Mrkající
no a tady zas vidíte jak u nás fičelo, vlasy mám, jak kdyby se mi zrovna chystaly odletět Smějící se
Do Hradce Králové to máme asi 50 km, takže cesta trvá jen chvilku. Nejdřív jsme zamířili do Hornbachu a tam jsme tiše záviděli těm, co už kupovali věci na zahradu, všechny ty krásný kytičky a stromky a vše kolem toho.
Já jsem mamině koupila bílou mini orchidei už i s keramickým květináčkem
mamka si taky koupila jednu kytičku, bez které se neobejde Smějící se
ano pažitku Smějící se, tu co měla doma od ledna, tak tu už tak opižlala, že už byla k ničemu a tak se ,když byly ty hezké dny, přestěhovala do hlíny na zahrádku a tuhle patrně čeká podobný osud Smějící se
pak si ještě nakoupila pár pytlíků s kyktičkama, taky jsou třeba jiřinky
mně se moc líbili tihle ježkové, ale neuspěla jsem Smějící se
a tahle svatá byla taky úžasná, ale protože prý vlastníme roubenku a né kostel,tak taky nic Smějící se
a tady už je taťkův nákup, z mého pohledu je nejlepší ten písek do bazénové filtrace- jé už aby to bylo Smějící se a ještě tam jsou dlaždice z teakového dřeva, taťka jich pár koupil na zkoušku k jezírku a když se osvědčí, tak s nima udělá cestu kolem bazénu, jéžiš zas bazén, já už se tak těším na teplo a na sluníčko
Ještě si taťka koupil dva velký kameny do akvárka, ale ty vám ukážu, až budou v akvárku na svém místě, zatím jsou namočený v kyblíku,aby se odmočila případná nečistota.
Pak jsme se s maminou stavily v Intersparu, tam chodíme moc rády nakupovat. No chtěla jsem koupit něco taťkovi, když jsem mamce koupila kytičku, ale nic vhodnýho jsem nenašla, líbil se mi tenhle Bart Simpson, ale to jsem jako dárek pro taťku zavrhla Smějící se nakonec jsem mu koupila kulatý lázeňský oplatky, ty má taťka moc rád
no a ani naše Bára nepřišla zkrátka, dostala její oblíbené mlsůtky
no však jakou měla radost, když jsme přijeli domů, to bylo skákání a oblizování Smějící se
Večer pak ještě taťka udělal na dnešek bramborový salát .
Jo a mamina ještě ráno než jeli na nákup upekla narychlo roládu, rozpůlila ji a půl naplnila džemem a půl nugetou, tady jsou ještě v pracovní verzi na pečícím papíru S vyplazeným jazykem
a večer jsme se každý uvelebili na svém místečku a koukali jsme na pohádku. No a předpověď nezklamala navečer začalo chumelit, pak zas svítilo chvíli sluníčko a pak zas chumelilo, pravé aprílové počasí.
Dneska budeme barvit vajíčka a zítra už tu máme velikonoční pondělí Smějící se
Od nás to je vše a tak ještě něco velikonočního o dnešku :

Boží Hod Velikonoční


Nedělní Boží Hod Velikonoční byl vyvrcholením svátků. V rámci svátku se provádělo okázalé svěcení velikonočních pokrmů - beránka, mazance, ale také vajec, chleba a vína.
Toto svěcení mělo kromě symbolického významu i praktický podtext. Po období dlouhého půstu by mohl náhlý přechod k tučné stravě přivodit obtíže. Proto se světily určité pokrmy, které měly tělo na návrat k běžné stravě pozvolna připravovat. Každá návštěva dostane kousek z posvěceného jídla.
Na Chodsku jedli věřící pokrm posvěcený v kostele vždy stoje. Pokud kdokoli přišel do stavení, ať vrchnost nebo žebrák, dostal kousek z posvěceného jídla. Ve východních Čechách obětoval hospodář kus svěceného mazance, vejce a víno zahradě, poli a studni, aby byla dobrá úroda, hojnost ovoce a zdravá pitná voda. Na Šumavě lidé věřili, že vzpomínka na to, že člověk jedl o Božím hodu velikonočním posvěceného beránka, pomůže nalézt ztracenou cestu zbloudilci v lesích.
Obyčej se v polovině 19. století na Bechyňsku popisuje: "Mladé hospodyňky a vyšňořené dcerky v národním kroji... v levé ruce modlitby se šátečkem, v pravé ruce uzlík sněhobílý a v něm talíř s mazancem a vejci, červeně, modře, žlutě i jinak barvenými. Při - hrubé - postavila v kostele každá svůj uzlík před sebe a když bylo po mši, kráčely všechny k hlavnímu oltáři a kladly uzlíky své, poněkud je uvolnivše, na oltář, ku posvěcení. Když se tak stalo, odstoupily opět do lodi chrámové, pan farář vystoupil ze sakristie a jakmile vystoupil, spustili hudebníci na kůru pochod a hráli jej tak nadšeně, jako by o nějakém svatebním průvodu. Zatím světil pan farář mazance a vejce, a když bylo po svěcení, hospodyňky a dívky si požehnané věci opět vzaly a odnesly. Doma je postavily na stůl, hospodář požehnav ještě křížem věci ty, ukrojil před obědem každému domácímu po krajíčku mazance a dal každému i po vejci."
"Novokřtěnci" nosili toho dne naposledy bíle křestní roucho. Dnes je často dnem slavnostního prvního sv. přijímání. Ráno se chodí do kostela na "vzkříšení". Každý chce mít na sobě něco "nového".
Děvčata už byla připravená na pondělní výprask a chlapci si naposledy přeříkávali koledu na pondělí.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | Web | 8. dubna 2012 v 7:51 | Reagovat

Milá Verunko, přeji Ti krásné prožití svátků a bohatou pomlázku!!!
Mimochodem moc pěkné fotečky. ;-)

2 Šavrda Šavrda | Web | 8. dubna 2012 v 12:10 | Reagovat

Ahoj Verí!
U nás je také pravé aprílové počasí! Ale teď tu neskutečně chumelí, že i střechy jsou bílé! No chumelí u nás snad víc, než přes celou zimu. :-x
Teda Verí, ty jsi neskutečně skvělá dcera! Jedete na nákupy a ty hned myslíš na své rodiče a každému něco koupíš! No to je krása. :-) A na Barču jste také nezapomněli. ;-)
Koukám koukám, jak si budete zahradu na chatičce zvelebovati - joj, tam to budete mít nádherné (a že už to tam nádherné máte ;-) ).
Ti ježci jsou nádherní, také jednoho od kamarádky mám, pěkně s hrabičkami! :-D
Verí měj se krásně, ať ten zítřek v klidu přečkáš a já si snad jdu ven stavět sněhuláka! :-x :D

3 Very Very | Web | 8. dubna 2012 v 13:10 | Reagovat

[1]: Milá Jano,moc děkuju, za obojí :-)

4 Very Very | Web | 8. dubna 2012 v 13:14 | Reagovat

[2]: Šári ahoj, u nás byl ráno i sníh a - 3 stupně, Bára když šla ven tak zas dostala kabátek, oni už ji ty kloubky taky začínají vrzat, tak nesmí prochladnout. Koukala prý nechápavě na mamku, proč zas kabát :-D
Celé dopoledne se střídá sluníčko se sněžením a je pěkná zima, my teď jdem na jukandu na zahrádku, tak jsem zvědavá jak bude tam.
Našim jsem ty dárky koupila k velikonocům, ale dostali je hned včera, já s těmahle věcma nevydržím čekat :-D
šári, zítřek přežij taky v klidu, no a nejhořší na tom všem bude, že budu mudet brrrzo vstávat z pelíšku, to aby mě nikdo nenachytal v nedbalkách :-D

5 Lucie Lucie | Web | 8. dubna 2012 v 14:51 | Reagovat

Jé tak vy jste si udělali takovýhle nakupovací výlet, to bych jela hned s vámi :-D Hlavně do toho Hornbachu, ten tu u nás nemáme, určitě by se mi tam líbilo a vybrala bych si spoustu věcí :-)
Orchidejka je krásná, musela mamče udělat velkou radost a tatínek také nebyl o dáreček ošizený :-) Vlastně ani Baruška, pěkně na ní myslíte, my naší Sofince také každou chvilku kupujeme nějaké ňaminky a jen co řekneme:" Sofinko, dáme ňaminku?" už běží na místečko, kde máme schovanou mističku se psíma dobrůtkama a s vrtícím ocáskem čeká na tu její dobrotu :-D

Verunko, užijte si krásné velikonoční svátky! :-)

6 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 8. dubna 2012 v 16:45 | Reagovat

U nás je také pravý duben . Chvíli hustá chumelenice , dokonce sníh zůstává ležet , chvíli sluníčko hřeje tak teple , že to člověka láká ven. Ale za chvilku zas hustě sněží . Jestli bude zítra takové počasí , to asi moc koledníků nepřijde. ;-)

7 Very Very | Web | 8. dubna 2012 v 18:42 | Reagovat

[5]: ahoj Lucko,
no my zas u nás nemáme Ikeu, takže ns zas láká právě ona. Teď se u nás ve městě staví Obi a Tesco a Mekáč a spousta dalšího a budou otvírat na vánoce, ale zrovna tyhle krámy mě netáhnou. Z těch hobby krámů máme právě nejraději Hornbach.Lucko měj moc hezké velikonoční pondělí a přežij to v pohodě :-)

8 Very Very | Web | 8. dubna 2012 v 18:44 | Reagovat

[6]: Ahoj Hanko, no u nás je celý en taky tak, u když toho sněžení je asi víc jak toho sluníčka.Zítra snad už to má být bez přeháněk, tak uvidíme. Hani mějte se doma všichni moc hezky a Toník s taťkou ať  zítra vám moc nenadělí ;-)

9 Petra Petra | Web | 8. dubna 2012 v 20:34 | Reagovat

Verýsku, udělali jste si krásný výlet a dobře jste nakoupili. Roládu bych si hned dala, teď abych kvůli tobě šla aspoň na tu nutellu do kuchyně do skříně:-). Přeji ti krásný zbytek velikonoc, ať se ti zítra ráno vstává příjemně (já počítám s budíčkem opět kolem páté, takže mě v nedbalkách nikdo jen tak nenachytá:-D - ačkoli je pravda, že dnes jsem tu pobíhala v pyžamu ještě v deset dopoledne:-D)

10 Very Very | Web | 8. dubna 2012 v 20:44 | Reagovat

[9]: ahoj Péťo, ty jsi jak mamina, ta si vetšinou nedělní dopoledne taky užívá v pyžamu a má to tak moc ráda.
Péťo mějte moc prima pondělí :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama