Svatý Martin - historie a tradice

2. listopadu 2010 v 13:51 | verunnka |  Zajímavosti a webcamery
Svátek Svatého Martina (11. 11.) se oslavoval na počest biskupa Martina (Martinuse) z Tours, který byl nejdříve vojákem, ale jelikož obdaroval žebráka, tak se mu ve snu zjevil sám Ježíš Kristus. Po tomto zážitku se Martin nechal pokřtít a opustil armádu a začal sloužit Bohu. Na tento svátek se peče Svatomartinská husa a pije se Svatomartinské víno. Je to oslava toho, že zima střídá podzim - na Svatého Martina často začínalo sněžit.


SVATÝ martin se narodil v roce 316 (dle dalších zdrojů to bylo až v roce 317) na místě, které se jmenovalo Sabarie. Toto město bylo v římské provincií Panonia, Město se dnes jmenuje Szombathely a nachází se v dnešním Maďarsku. Martinův otec byl důstojníkem římské armády a na jeho popud vstoupil i Martin do armády již v patnácti letech. Byl přidělen k vojenské posádce ve městě Gaul, které se dnes jmenuje Amiens a najdeme ho ve Francii


LEGENDA O PLÁŠTI
Povídá se, že když byl Martin již důstojníkem armády, tak se jednou vracel na svém bílém koni ke své vojenské posádce v Gaulu. U brány tohoto města (některé zdroje uvádějí u brány kasáren) viděl nahého žebráka, který ho žádal o almužnu. Jelikož Martin neměl u sebe ani jídlo a ani žádné peníze, tak prý sundal svůj vojenský plášť a mečem ho přeťal na dvě části. Do jedné části svého pláště oblékl žebráka a druhou část si ponechal. Pak šel Martin spát a ve snu se mu dle legend zjevil sám Ježíš Kristus a řekl mu jedinou větu, která zněla takto: "Tímto rouchem mě oděl Martin, ještě nepokřtěný." Ráno, když se probudil Martin ze sna, tak byl jeho vojenský plášť opět celý. Po této události se nechal Martin pokřtít a opustil armádu.Založil mnišskou osadu u města Poitiers a také klášter v Liguge. Pravděpodobně v roce 371 byl Martin zvolen biskupem v Tours.


SMRT SVATÉHO MARTINA
Sv. Martin zemřel dle některých zdrojů dne 11. listopadu 397 v Candes, ale dle dalších zdrojů zemřel o několik dnů dříve a 11. listopadu 397 se konal jeho velký pohřeb na kterém se sešlo mnoho lidí.


PRANOSTIKY
Sv. Martin přijíždí na bílém koni (11. 11.) Pranostika vznikla pravděpodobně na základě toho, že Martin jako voják jezdil na bílém koni. Jelikož často v historii na tento den začíná sněžit, tak je svátek svatého Martina spojován právě se sněhem. Obdoba této pranostiky je například i "Na svatého Martina bývá bílá peřina."


SVATOMARTINSKÁ HUSA A SVATOMARTINSKÉ PEČIVO
Na svátek Svatého Martina se peče takzvaná Svatomartinská husa. Tento zvyk má nejspíš kořeny v legendě, že se Martin schovával v husníku, ale husy ho prozradily. Jiná legenda říká zase to, že husy na venkovském kázání svatého Martina tolik rušily, proto se teď pečou v den svátku svatého Martina - jakoby za trest. 11. 11. se také připravuje svatomartinské pečivo, rohlíky, podkovy a podobně.


SVATOSTÁNKY SVATÉHO MARTINA
Po tomto svatém je pojmenováno mnoho míst po celém světě. Jmenujme například Kostel svatého Martina ve Vyšehořicích ve středočeském kraji (dnes je tento kostel zříceninou), Konkatedrálu svatého Martina v Bratislavě (Dóm svatého Martina), Rotundu svatého Martina v Praze na Vyšehradě, která byla postavena za vlády krále Vratislava II. a mnohé další.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ada ada | 12. listopadu 2011 v 19:31 | Reagovat

supééééééééééér :) :) :) :) :) :) konečně sem se to dozvěděla :))) :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :D  :D  :D  :D  :D  :-D  :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama