vše o vypadávání vlasů

27. října 2010 v 15:00 | verunnka |  Péče o zdraví
  • Vypadávání vlasů
Alopécie (plešatost) je částečná nebo úplná ztráta vlasů. Růst a padání vlasů je fyziologický proces a je důsledkem přirozené obnovy buněk. Pokud dojde k porušení rovnováhy, nastávají různé formy řídnutí vlasů popř. plešatosti.

Příčiny vypadávání vlasů

Padání vlasů se rozděluje na vratné (dočasné) a nevratné. Příčinami vratného vypadávání může být stres, těhotenství nebo například nedostatek vitamínů. Nevratné vypadávání vlasů je důsledkem činnosti mužských hormonů testosteronu a dihydrotestosteronu. Na padání vlasů mají tedy vliv dědičnost, stárnutí, lokální nebo celková onemocnění (vliv mužských pohlavních hormonů, špatný krevní oběh, akutní onemocnění, operační zákrok).

 Dále vliv těhotenství a kojení, působení záření, kožní choroby, náhlý úbytek hmotnosti, nedostatek železa, diabetes, poruchy štítné žlázy, léky užívané při chemoterapii, stres, špatná výživa a nedostatek některých vitamínů. Na vypadávání vlasů působí i mechanické namáhání vlasů (stahování a nadměrné česání vlasů) poškození vlasů chemickými barvami, trvalou a častým mytím vlasů nevhodnými šampóny.

Léčba vypadávání vlasů

Androgenní alopecie je padání vlasů způsobené nadbytkem mužských pohlavních hormonů. Příčina není známa a v terapii se používá lokální aplikace minoxidilu (mechanismus jeho účinku není zcela objasněn, nutná je však dlouhodobá aplikace a efekt terapie bývá dočasný). Systémově se používá léčba léky, které snižují intenzitu přeměny testosteronu (mužského pohlavního hormonu), a u žen se používá orální antikoncepce. Terapie musí být dlouhodobá. Další možností je chirurgická metoda léčby, která spočívá v přenosu vlastních zdravých vlasů, většinou z týlní oblasti, do míst postižených ztrátou vlasového porostu. U infekční alopecie je nutné odstranit příčinu infekce (léky proti kožním plísním apod.). U ložiskového vypadávání vlasů (alopecie areata) se uplatňuje aplikace lokálních kortikosteroidů, minoxidilu, popř. PUVA terapie (ultrafialové záření).

Přírodní a doplňková léčba

Pro omezení vypadávání vlasů je důležité i dostatečné prokrvení pokožky. Proto se používá vmasírování tonizujících a nutričních látek (kofein apod.) do vlasové pokožky. Dále se používají kvalitní šampóny označované jako léčebná kosmetika. Vhodná je dlouhodobá aplikace šamponů, které zvyšuji prokrvení okolí vlasového folikulu a stimulují růst vlasů. Přírodní a doplňková terapie je také zaměřena na padání vlasů způsobené nedostatkem vitamínů a chemickým poškozením vlasů. Děje se to doplněním vitamínů a minerálů, pravidelným příjmem kvalitních potravinových doplňků, a to zejména s obsahem vitamínů (panthenol B5, Biotin H), minerálů (křemíku, zinku), stopových prvků a aminokyselin (methionin, cystein).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama