Stonehenge zajímavosti

25. října 2010 v 19:07 | verunnka |  Zajímavosti a webcamery


Nové poznatky ze zkoumání v britském Stonehenge napovídají, že záhadné kameny sem byly dopraveny a vztyčeny 3000 let před n. l., tedy o téměř 500 let dříve, než se dosud myslelo.

Podle britských vědců je nyní také zřejmější, že místo sloužilo převážně jako pohřebiště, uvedla zpravodajská stanice BBC.


Sedmnáct vztyčených kamenných bloků, z nichž nejtěžší váží až 45 tun, spojených šesti překlady je obráceno směrem k východu slunce v den letního slunovratu. K nejoblíbenějším teoriím o účelu stavby proto dosud patří ty, které Stonehenge označují buď za prehistorickou observatoř, nebo za chrám zasvěcený slunci. Nedávno se také objevila teorie, že sem chodili zdravotně postižení lidé, kteří věřili, že kameny mají léčivou moc.

Stonehenge přitahuje lidi i v současnosti. Při oslavě letošního letního slunovratu se u něho shromáždilo na 30.000 osob. Tuto památku ročně navštíví zhruba 850.000 turistů. V roce 1986 byl tento kamenný kruh v jihoanglickém hrabství Witshire zanesen na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Stavbu tvoří kamenné monolity vysoké tři až šest metrů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama