měsíček lékařský-léčivé účinky

12. října 2010 v 14:23 | verunnka |  Péče o zdraví
Měsíčkový květ obsahuje komplex účinných látek. Obsahuje silici, saponiny, flavonoidy, hořčinu, slizovité látky, kyselinu salicylovou, vitamín C a polyacetylenové sloučeniny.

Použití

Měsíček se používá k vnějšímu i vnitřnímu použití. Je velmi oblíbený v lidovém léčitelství.

Vnější použití Měsíčku lékařského

Při zevním použití měsíček urychluje hojení hnisavých a špatně se hojících ran. Podporuje tvorbu nových tkání. Nejčastěji se používá v obkladech a mastech připravovaných z čerstvých květů. Zevně se tedy měsíčkové květy používají na špatně se hojící a hnisavé rány, na lehké popáleniny, na bércové vředy či krevní výrony.

V lidovém léčitelství je měsíčku využíváno k hojení proleženin, zánětů kůže či poškození kůže z ozařování nebo slunění.
Měsíčkové květy jsou také významnou surovinou pro kosmetický průmysl. Jsou součástí celé řady kosmetických přípravků. Například ve formě odvaru zjemňují a zvláčňují pleť. Měsíček je vhodný ke kombinaci s jinými kosmeticky působícími bylinami.
Příprava měsíčkové masti: 2 vrchovaté dvouhrstě čerstvých měsíčkových květů se nadrobno posekají. 500 g vepřového sádla se roztaví, vsypou se do něj posekané květy, nechá se vzkypět, promíchá se a odstaví se z ohně. Vše se nechá stát přikryté jeden den. Druhý den se směs mírně prohřeje a přefiltruje přes lněné plátno do připravené čisté nádoby.
Příprava nálevu pro omývání a obklady: 1 vrchovatá polévková lžíce usušených nebo čerstvých měsíčkových květů se zalije 500 ml vařící vody, nechá se vyluhovat v přikryté nádobě a poté se scedí. Připravuje se vždy čerstvý.

Vnitřní použití Měsíčku lékařského

Vnitřně měsíček uvolňuje křeče, povzbuzuje sekreci žluči a má protizánětlivé účinky. Příznivé léčebné účinky jsou zřejmě výsledkem spolupůsobení flavonoidů, barviv a silice. Používá se ve formě nálevu. Častou formou je však také tinktura, extrakt nebo šťáva. Je vhodný ke zvýšení sekrece žluči, při špatném vyprazdňování a činnosti žlučníku, při žloutence a jaterních chorobách, nebo při různých specifických zánětech.
V lidovém léčitelství našel měsíček uplatnění jako prostředek močopudný, podporující pocení, uvolňující křeče a také proti vnitřním parazitům.
Příprava nálevu pro vnitřní použití: 1 vrchovatá lžička usušených měsíčkových květů se zalije 250 ml vařící vody, nechá se vyluhovat v přikryté nádobě a poté se scedí. Připravuje se vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama