dudlík u dětí-ano nebo ne

7. října 2010 v 14:38 | verunnka |  Péče o zdraví
První plusový bod dudlíku zajistily odborné finské studie, které před určitou dobou prokázaly snížení rizika syndromu náhlého úmrtí novorozence při používání dudlíku. "Dudání" rovněž uspokojuje dítěti vlastní potřebu sání a to je pak očividně spokojené. Kojení posléze trvá kratší dobu, protože miminko používá prs jen k napití, dudlík pak k uklidnění.

Nevýhody dudlíku jsou zřejmé. Předně by ho dítě nemělo okusit ještě v porodnici, neboť způsob, jakým saje dudlík a jakým matčin prs, jsou odlišné a zbytečně si zadělává na nepříjemnosti ten, kdo miminko příliš brzy zavedeným dudlíkem takto mate. Tento problém můžeme eliminovat, pokud s nasazením šidítka počkáme na konec šestinedělí. I druhému negativu - možnému vzniku zubního kazu - můžeme zabránit, pokud dudlík nenamáčíme do sladkých šťáv nebo medu, ani jej nevkládáme do vlastních úst.


U dětí dlouhodobě dudlajících se však zjistil větší výskyt kandidózy ústní dutiny, respiračních a střevních infekcí nebo poruch skusu. Také psychická závislost se může proměnit v noční můru, pokud se dítě odmítá dudlíku vzdát i po druhém roce nebo později. Jestli jste měly možnost vidět takový případ na vlastní oči, jistě budete souhlasit, že starší odvykající děti prožívají nefalšované abstinenční příznaky lidí se závislostí.

Jaká je třetí možnost a co dělat, pokud máte doma savce, který šest týdnů na dudlík čekat nechce? Laktační poradkyně radí nabízet dítěti vlastní čistý malíček. Dítě se uklidní a zároveň vás to na rozdíl od užití šidítka nutí být miminku nablízku, což také přispívá k jeho pohodě. Malíčku se pak dítko, jak roste, lehce zbavuje. Tak směle do pokusů, co vašemu dítku nejlépe vyhovuje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama