proč nás bolí hlava

17. září 2010 v 14:54 | verunnka |  Péče o zdraví
V našem pátrání se snažíme odpovědět na otázky kde, kdy a jak se bolesti projevují. Například opakující se bolest hlavy před jídlem ukazuje na možné překyselení žaludku. Když ji vnímáme ve zvýšené míře až v průběhu konzumace nebo těsně po ní, může být důvodem potravinová alergie. Pozornost bychom měli věnovat i projevům bolesti. Pulzující bolesti hlavy se dostavují při změně atmosférického tlaku u těch, kdo jsou citliví na střídání počasí. Pocit tuposti v hlavě může být následkem nízkého krevního tlaku, naopak rozpínavá bolest signalizuje tlak vysoký. Přetrvávající nebo zhoršující se bolest by měla být impulzem k návštěvě lékaře.

Jak se bránit
Nejsnadněji se odstraňují příčiny bolestí spočívající v nezdravém životním stylu. Příčinou bývá kromě stresu nedostatek spánku, pohybu a strava. Na bolesti hlavy si také často stěžují ti, kdo dlouho a nesprávně sedí třeba u počítače nebo u televize. Bolest vyvolává ztuhnutí šíjových svalů a nežádoucí tlak na nějaký nerv. Při dlouhém vysedávání u obrazovky trpí i oči a následně pak hlava. Složitější je najít důvod bolestí hlavy způsobených okolními vlivy. Někteří lidé jsou citliví na změny počasí. Proč, to není úplně jasné, svou roli může hrát nervová labilita. V každém případě může pomoci jóga s relaxací.


Změna životního stylu
1. Pomůže nám zdravá strava. Můžeme přidat i vitamin C a B-komplex a také hořčík, který jako přirozený prostředek uvolňuje svaly (nalezneme ho v minerálních vodách, v avokádu, v sójových bobech, mandlích, fazolích).
2. Poslouží i osvědčené bylinky - zklidňující heřmánek, list hlohu, vrbová kúra, šalvěj, kozlík lékařský a chmel. Vaříme si z nich čaje a pijeme je preventivně. Výsledky se projeví až po čase.
3. Bolest hlavy můžeme také "vychodit a vydýchat". Pro všechny typy bolestí hlavy je nejlepší prevence rychlá půlhodinová chůze. Měli bychom při ní zhluboka dýchat, pořádně se okysličit.
4. Úspěšně pomáhá i masáž krku, napínání a uvolňování obličejových svalů, masáž chodidla, masáž pokožky hlavy a také tlak na akupresurní bod mezi ukazováčkem a palcem na ruce.
5. Ztuhlé šíjové svaly se pokusíme uvolnit přikládáním horkého obkladu (látku namočíme do horkého nálevu z pěti kapek levandulového oleje a vody). Dají se také rozmasírovat nebo rozcvičit: vytahujeme a povolujeme ramena, střídavě jimi kroužíme, paže střídavě křížíme za hlavou, pomalu kroužíme hlavou.
6. Samu bolest hlavy mírníme studenými obklady z levandulového nebo mátového esenciálního oleje, které přikládáme na čelo a na spánky. Můžeme také zkusit přiložit na spánky plátky okurky. Jakmile nás začne hlava bolet, dáme si čaj z meduňky, případně lipový s mátou.
Uvedené tipy samozřejmě neplatí pro stavy migrény.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama