třešně jako lék

9. června 2010 v 14:18 | verunnka |  Péče o zdraví
Za toto lahodné ovoce vděčíme starým Římanům, kteří je na sever od Alp přenesli kolem druhého století našeho letopočtu. Dnešní kulturní odrůdy byly postupně vyšlechtěny z divoké třešně ptačí.
Třešeň byla odpradávna užívána jako magická rostlina k přivolání lásky, záhy však lidoví léčitelé objevili i některé její medicínské vlastnosti. Nejcennějším pomocníkem je třešeň při léčbě a prevenci dny, protože pomáhá razantně vylučovat kyselinu močovou z těla. Třešně vůbec působí výrazně protirevmaticky a protizánětlivě.

Kromě toho že chrání vaziva, klouby a podporují zdravý stav kůže, mohou být použity i jako podpůrný potravinový doplněk při boji s parodontózou.
Jako valná většina červeného ovoce obsahují i třešně barviva, která se v organismu chovají jako antioxydanty. Obsahují cenné množství vitaminu C, A a vitaminů skupiny B. Draslík, vápník, železo a fosfor jsou minerály, které jsou v třešních procentuálně významně zastoupeny. Pro mnohé překvapivé může být i zjištění, že třešně (a ještě více jejich příbuzné višně) obsahují poměrně vysoké množství organicky vázaného jódu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama