největší výletní loď na světě-Oasis of Seas

15. dubna 2010 v 9:16 | verunnka |  Zajímavosti a webcamery

NEJVĚTŠÍ VÝLETNÍ LOĎ SVĚTA

Jmenuje se Oasis of the Seas a je zatím největší výletní lodí na světě i v historii. Je určena pro 6296 cestujících a 2165 členů posádky. Na délku měří 360 metrů.
Oasis of the Seas křižuje Karibik a jejím domovským přístavem je Port Everglades ve Fort Lauderdale na Floridě. Loď byla postavena ve Finsku a předána společnosti Royal Caribbean Internaional loni 28. října. O dva dny později se vydala na první plavbu směrem k USA.
Jde o skutečného obra, který cestujícím nabízí luxusní možnosti ubytování, například dvoupodlažní lofty nebo apartmány, z nichž některé mají plochu až 150 metrů čtverečních. Loď má vlastní park s více než dvanácti tisíci živými rostlinami, uprostřed lodi atrium, samozřejmostí je kasino, fitness centrum, mini golf, řada nočních klubů a barů, čtyři bazény a volejbalové a basketbalové hřiště.

ZISK, NEBO ZTRÁTY?
Vzniká otázka, jak si takové luxusní obří výletní lodě vedou v ekonomické krizi. Překvapivě poměrně dobře. Jen loni uvedly lodní společnosti do provozu čtrnáct takových výletních lodí a dalších nových dvanáct obrů vypluje na moře letos. Ceny lodních lístků se sice dramaticky snížily někdy až o čtyřicet procent, ale udržel se tak počet zájemců o plavbu, který neklesá a dokonce ani nestagnuje. Zatímco v roce 1997 si plavbu na luxusní výletní lodi dopřálo pět milionů lidí, v roce 2007 to bylo už 12,6 milionu lidí a loni téměř 14 milionů. Je pravda, že snížené ceny zmenšují zisky, které loni proti roku 2008 klesly o deset procent, ale přesto se plavby provozovatelům bohatě vyplatí. Obří výletní lodi si vedou nelépe ve srovnání s hotely či leteckou dopravou, které krize krutě postihla. Majitelé a manažeři společností, které provozují obří zábavní lodi, předpokládají, že v příštích letech zájem o plavby stále poroste. Zatím se na těchto obrech svezlo jen dvacet procent Američanů. Podle managementu záleží především na dobrém marketingu, aby jich bylo mnohokrát víc. Možnosti jsou tedy obrovské a zájem o plavby narůstá i z jiných zemí světa.
NEJEN VELKÁ TROJKA
V čele tohoto podnikání stojí tři největší plavební společnosti: Carnival Corporation's Holland America Line, Royal Caribbean International a Princess Cruises. Tyto tři společnosti ovládají 73 procent amerického trhu v tomto oboru. Prosazuje se i společnost Silversea Cruises, která nedávno vyslala na moře další loď nazvanou Silver Spirit. Na rozdíl od jiných provozovatelů Silver Spirit nekřižuje Karibik, ale vydala se na plavbu kolem Jižní Ameriky. Je daleko menší, určená pro 540 cestujících, kterým ale zaručuje maximální luxus včetně osobních sluhů. Jen na ukázku: cestující si mohou vybrat z osmi druhů polštářů, aby se jim spalo co nejpohodlněji.
Lodní společnosti vedou nesmiřitelný konkurenční boj o zákazníky. Jedním ze způsobů je stavět stále větší a hlavně přepychovější lodi nebo lodi, které nabízejí něco zvláštního. Například na lodi Enchantment of the Sea, která patří společnosti Royal Caribbean, si cestující v pozlaceném divadle mohou připadat jako na Broadwayi. Na lodích obvykle dnes už nechybí centra vybavená nejnovější počítačovou technikou, i některé kajuty, lofty a apartmány jsou vybaveny počítači. Jiné lodi nabízejí v tropickém prostředí Karibiku na svých palubách bruslení či lyžování na umělém sněhu, kurzy golfu a další. Základem prosperity jsou obrovská měřítka, ve kterých se plavby provozují. I loď naplněná jen ze šedesáti procent je vysoce zisková.
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kiki kiki | Web | 15. dubna 2010 v 9:22 | Reagovat

Hezký

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama