Druhy sněhových vloček

6. ledna 2010 v 13:56 | verunnka |  Zajímavosti a webcamery
Sněhové vločkyVěc se má tak, že jsem se už poněkolikáté během pár týdnů setkala s různými publikacemi mluvícími o sněhových vločkách a jejich tvarech. Vločky na mě bafnou ze zálohy, nečekám je.

Poslední vločky byly z Československa v Lize vyděšených od Rexe Stouta a jeho slavné dvojice Nero Wolfe a Archie Goodwin. Předposlední vločky najdete v knize Živel Voda z Agentury Koniklec, což je vynikající výpravná publikace o vodě ze čtyř hledisek - člověk, příroda, technika, životní prostředí. Modelů vloček tam najdete pouze šest a všechny jsou to šestihrany.
Druhé místo patří časopisu Věda a technika mládeži neboli slavné VTM, které vysvětluje tvary sněhových vloček závislostí na teplotě vzduchu a taktéž poukazuje na šestihrany na plástve nebo semínka granátového jablka. Šestihranům zkrátka patří svět. Pro zvědavé to je takto:
jehlice (-4 až -8)
destičky (-8 až -12)
hvězdice (-12 až -18)
prostorové hvězdice (-18 až -25)
krátké hranolky (-25 až -40)
Také můžete sáhnout po Reném Descartesovi a jeho amsterodamském zaujmutí vločkami či po Johannesu Keplerovi a jeho spisku O šestiboké sněhové vločce.
Já mohu sáhnout po Masaru Emotovi a jeho známé knize o vločkách z různých vodovodů světa v podání knihy Skutečná síla vody.Jak vidno, vločky zajímají kdekoho a výsledky jsou stejné v roce 1560 i v roce 2000. Dokonce z toho vyplývá, že vločky ve svých tvarech známe všichni stejné, protože je všichni vidíme stejně. I já. A proto považuji za mýtus proklamaci, že nenajdete druhou stejnou sněhovou vločku. Já už jsem tomu věřit přestala...

Sněhové vločky
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama