z historie zmrzliny

10. července 2008 v 11:16 | verunnka |  Zajímavosti a webcamery

HISTORIE ZMRZLINY

Dějiny zmrzliny se začaly psát již ve starověkém Řecku, pod Olympem. Písemné záznamy z té doby uvádějí, že na sněhu z vrcholu, na kterém sídlili bohové, si pochutnával například řecký spisovatel Simonides z Keu, který žil v letech 556 až 468 před naším letopočtem. V těch dobách šlo o luxusní zboží, které nešlo jen tak koupit! Zámožní Řekové si posílali pro sníh a led běžce, kteří si náklad předávali jako štafetový kolík.


Sníh se pak vylepšoval medem, ovocnými šťávami nebo vínem. K milovníkům antické zmrzliny patřil i Alexandr Veliký a Hippokrates. Známý lékař doporučoval zmrzlinu svým pacientům, protože "oživuje šťávy, upevňuje zdraví a zvyšuje tělesnou pohodu". Ve zmrzlinové tradici pokračovaly i další národy. Římský císař Nero si do hor posílal své otroky. Ti mu nosili led, který používal k ochlazení nápojů. Je pravděpodobné, že už v té době, při míchání ledu a ovocných nápojů, došlo náhodně k objevení jakéhosi starověkého sorbetu.

Díky ti, Marco Polo

Dosud nešlo o zmrzlinu v pravém slova smyslu, ale jen o ochucený sníh a led. První, kdo přišli na výrobu "umělé" zmrzliny, byli Mongolové. Uměli připravovat různé nápoje z kozího, kobylího, jačího a velbloudího mléka. V tamějším chladném horském klimatu nápoje lehce zamrzaly. Tak se zrodila první mléčná zmrzlina. A jak se dostala zmrzlina do Itálie, odkud se poté rozšířila po Evropě a Americe? Stejně jako těstoviny - několik tajných receptů přivezl na konci třináctého století Marco Polo.

Další kapitola v historii zmrzliny se psala v Evropě. V roce 1530 se jistému vynalézavému cukrářovi podařilo vyrobit umělý led. Tuto malou revoluci přivítalo zejména horních deset tisíc a o tři roky později už kronikáři zaznamenávají zmrzlinové hody na svatbě Kateřiny Medicejské s Jindřichem II. Francouzským. O sto padesát let později byla pak v Paříži otevřena první zmrzlinová kavárna. Mezi její hosty patřil i Denis Diderot, Jean Jacques Rousseau či Voltaire.

Příspěvky Američanů

I za velkou louží se zmrzlináři činili. V roce 1790 vyvinula Američanka Nancy Johnsonová stroj na výrobu zmrzliny. Ruční freezer se skládal z nádoby, která obsahovala zmrzlinovou směs, a pomocí ruční kliky se otáčela v další, větší nádobě, plné ledu a soli. K jejím prvním zákazníkům patřil prezident George Washington. Buhužel si Nancy Johnsonová svůj převratný vynález zapomněla dát patentovat. To učinil až v roce 1848 jistý pan Young. Byl tak zdvořilý, že stroj dal patentovat pod názvem "Johnson Patent Ice Cream Freezer".

Na státním banketu podával poprvé zmrzlinu čtvrtý americký prezident James Madison. Stalo se to v roce 1816 a došlo přitom k menší senzaci: jedna z přítomných dam raději preventivně upadla do bezvědomí, neboť se domnívala, že ji chtějí zmrzlinou otrávit. První dáma USA tehdy zachránila situaci - neohroženě popadla lžičku a mraženou lahůdku ochutnala.

Za otce průmyslové výroby zmrzliny je považován další Američan Job Fussel, který v Baltimoru rozjel zmrzlinovou výrobu ve velkém. A díky chladničce, za jejíž vynález vděčíme Němci Carlovi von Linde (1876), si může každý mraženou pochoutku dopřávat, co hrdlo ráčí, i doma.

Zmrzlina je s námi už dva a půl tisíce let v různých podobách, kopečková, na dřívku, v kelímku, v rodinném balení. Patří k létu, k příjemným chvilkám, můžeme ji slízat místo přesnídávky. Je k vidění na různých místech a co je důležité, pořád se nám ještě nepřejedla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama