Tsunami

12. května 2008 v 9:06 | verunnka |  Zajímavosti a webcamery
Původ slova ¨tsunami¨:
Význam a původ slova tsunami (někdy též chybně uváděno jako "cunami") pochází z japonštiny. tsoo-NAH-mee = velká zálivová vlna.
Zemětřesení

Na počátku této katastrofy bylo zemětřesení, k němuž došlo na severozápad od města Banda Aceh (viz mapka). Zemětřesení bylo způsobenou podsunutím Indické tektonické desky pod desku Barmskou (některé zdroje udávají též Sundskou). Tím došlo k prasklině dlouhé přibližně 1000km (pravděpodobně ve směru Andamanských a Nikobarských ostrovů), výškový i šířkový rozdíl mořského dna byl cca 10m v každém směru. To se může zdát poměrně neškodné, nicméně došlo přesunu miliard tun skály. To vyvolalo vlny tsunami, které se šířily rychlostí až 700km/hod

všemi směry k pobřeží.
Tsunami
Ve srovnání s rozměry praskliny mořského dna je vlna na otevřeném moři dokonce ještě menší, zato však její rychlost je obrovská. Udává se, že dosahovala méně než 30cm. Díky tomu ji nezaznamenaly ani rybářské lodě na otevřeném moři. Jakmile tsunami dosáhne pobřežních mělčin začne se zpomalovat. Vrcholek vlny se pohybuje mnohem rychleji než spodní část. To způsobí ohromné vzedmutí. Na mnoha místech dosáhla vlna až 15m výšky. Dle očitých svědků to připomínalo spíše rozvodněnou řeku. Blížící se vlna údajně vydává zvuk podobný nákladnímu vlaku nebo tryskovému letadlu.
Varování
Tsunami na sebe předem upozorňuje extrémním odlivem. Lodě i ryby zůstaly na suchu. Znalost tohoto jevu mohla zachránit řadu životů, jelikož může trvat až na 5 minut než vlna udeří na pobřeží. Bohužel řada obětí vyběhla na pobřeží pozorovat prázdné zátoky...
V Indii jeden muž zachránil praktickou celou vesnici s cca 1500 obyvateli díky tomu, že si vzpomněl na televizní pořad National Geographic o tsunami, který upozorňoval varovný odliv.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 z.z. z.z. | 12. května 2008 v 10:19 | Reagovat

moc zajímavé

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama