3 nejznámější sopečné výbuchy v historii světa

7. května 2008 v 8:48 | verunnka |  Zajímavosti a webcamery
V roce 1550 př. n.l. , podle monohých vědců už v roce 1610 př. n.l. došlo k výbuchu sopky Thiery na ostrově Santorini v Egesjké oblasti. Vědci zjistili, že to mohlo být o 100 let dříve než se mnozí badatelé domnívali, poněvadž nedávno objevili vědci na ostrově Santorini olivovou větev, která podle radiokarbonové metody ,tedy C14 určila, že daná větev byla svědkem výbuchu vulkánu, který metoda zařadila do roku 1610 př.n.l. Tato větev se našla nedaleko bývalého mínojského palácového komplexu Knósssos na ostrově Krétě, kde působila vyspělá mínojská civilizace. Právě daná větev posunula mezník datace výbuchu o století dříve, než dřívejší archeologické vykopávky, provedené především vynikající vědcem a archeologem Artuhrem Evansem, který v 19. století působil na Krétě. Mínojská civilizace byla tak zničena výbuchem sopky Thiery, která po mohutné erupci způsobila rozsáhlé zemětřesení a následné vlny tsunami ( z japonského slova - přímořské vlny ), které se hrnuly k pobřežím celého Egejského souostroví, Řecka, Turecka a na jihu samozřejmě Kréta, přes Krétu se vlna dostala na pobřeží Malé Asie, zejména dnešního území Izraele, Sýrie, Libanonu, ale vlny dorazily i k pobřežím Egypta, kde se rozvíjela Nová říše a také 18. dynastie faraónského Egypta, jejímž zakladatelem se stal panovník Ahmose I, který měl z mínojskou Krétou velmi vřelé a přátelské vztahy. Může se stát, že erupce sopky Thiery bude horší než byla před 3600 lety.
.

Výbuch sopky Vesuvu.
Dne 24.června, vědci někdy zmiňován asi datumem 24. srpna roku 79 n.l. došlo k výbuchu sopky Vesuvu v Neapolském zálivu v oblasti Campánie. 2000 až 20 000 lidí zahynulo, a erupce zničila Pompeje, Herculaneum a Stabii. U výbuchu byl i Plinius starší, známý římský admirál a příropdovědec, který měl synovce Plinia Mladšího a sestru Plinii, kteří byli svědky výbuchu sopky Vesuvu. Plinius starší věděl , co se děje a jel pomoci své kamáradce, která uvízla na svazích sopky Vesuvu, ve své vile. Pyroklastický proud, který se hrnul rychlostí až 250 km/h smetl během dvou dní erupce sopky Vesuvu, Pomjee i Stabii, ale na Herculaneum se hrnula láva z vulkánu. Nakonec Plinia staršího našli u přístavu, kdy už evakuoval kamarádku, ale nadýchal se jedovatých plynů, svému nadechnutí podlehl. Rodiny zámožných obyvatel v to tragické odpoledne po obědě zůstaly uvězněni ve svých domech, kde se na ně hrnul pyroklastick, který smetl z povrchu zemského všechno živé. Erupci nám zaznamenal Plinus Mladší, který se zachránil i se svou matkou. Dnes by byly škody na životech větší, v takzvané erupční červené zóně žije 600 tisíc lidí a v samotné Neapoli 3 milióny lidí. Mnozí vědci se domnívají , že došlo k první fázi, kdy by se Neapol měla začít bát. Dnes by evakuace trvala možná týdny i měsíce. Podle Michaelea Sheridena sopka přešla do fáze katastrofálního plýnijovského výbuchu, který ohrozí celou oblast v zálivu, ale také pocítíme otřesy i zde, i v případě výbuchu sopky Thiery.
.
Výbuch sopky Krakatou,
v Indonésii, který se uskutečnil 28. srpna 1883 a při jeho erupci zemřelo 36 tisíc lidí, byl to nejhorší sopečný výbuch v dějinách lidstva, vlny se převaly do celé Indonéské oblasti a vulkanický materiál vyvržený ze sopky putoval po celé oblasti, ale zasáhl i celou planetu, 1/13 Země byla zasažena. V Severní Americe a Evropě začal padal sníh a nastaly velmi krušné časy. Vědci ovšem přišli nedávno na to, že druhým nejhorším výbuchem byla právě sopka Thiera v Egesjké oblasti. Našli tam důkazy, že sopka vyvrhla do vzduchu 60 kubických kilometrů horniny a vulkanického materiálu. Takže otázkou zůstává, kdy se to stane znovu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Týna Týna | Web | 12. května 2008 v 9:11 | Reagovat

hmmm...zajímavý!!!

2 LUKAS LUKAS | 22. září 2008 v 17:20 | Reagovat

Hmm to jo.

3 Paajis Paajis | E-mail | Web | 21. prosince 2011 v 15:11 | Reagovat

very good:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama